Rusya'da Vladimir Putin'e istifa çağrısı!

Rusya'da Vladimir Putin'e istifa çağrısı!.9495
  • Giriş : 21.02.2009 / 17:59:00

Rusya'da farklı muhalefet partilerinin katılımıyla oluşturulan "Dayanışma Harekatı", bugün düzenlediği ilk protesto eyleminde Başbakan Vladimir Putin ve hükümeti istifaya çağırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Ekonomik krize karşı yeterli önlem almamakla suçlanan hükümete karşı başkent Moskova'daki Griboyedova Meydanı'nda Dayanışma Harekatı'nca düzenlenen protesto eylemine, muhalif görüşlü Vatandaş Birliği Partisi, Demokrat Halk Partisi, Savunma, Değişim ve Özgür Radikaller gibi örgütleri temsil eden yaklaşık 500 kişi katıldı.

Ellerinde Hodorkovski ve Politkovskaya'nın resimleri bulunan eylemciler, "Putin, Chaves'in yanına defol", "Oligarkların iflası krizden kurtuluş yoludur", "Acil seçim istiyoruz" gibi sloganlar içerikli pankartlar açarken, mitingde konuşma yapan eski Başbakan ve Demokratik Halk Partisi Başkanı Mihail Kasyanov, Rusya'daki krizin sadece mali ve ekonomik olmadığına dikkat çekti. Kasyanov, "Bu kriz Rusya'daki mevcut sistemin krizidir. Böyle bir krizin çözümü Putin rehberliğindeki hükümetin ortadan
kaldırılmasıyla sistematik olarak gerçekleşmeli" diye konuştu.

Sık sık "Putin'siz Rusya", "Özgürlük", "Rusya Bizimdir" sloganlarının atıldığı mitingde konuşma yapan "İnsan Hakları İçin" örgütü lideri Lev Ponomarev ise Rusya'da halen aralarında siyasetçi, işadamı, gazetecilerin de bulunduğu yüzlerce insanın siyasi görüşlerinden dolayı cezaevlerinde bulunduğuna dikkat çekerek, özellikle Kuzey Kafkasya ve Çeçenistan'daki durumun daha kritik olduğunu belirtip, siyasi tutukluların serbest bırakılmasını istedi.

Vatandaş Birliği Partisi Bakanı Garry Kasparov, "Son 8 yıldır petrol fiyatları yüksek olduğu dönemde bile ülke ekonomisini kalkındıramayan bu hükümet şimdiki kriz döneminde ne yapabilir? Hükümetin yaptığı tek şey bu ülkeyi ve halkı felakete ve ölüme sürüklemektir. Rusya'yı Putin ve rejiminden kurtarmak için bugün birlik ve beraberliğe daha fazla ihtiyacımız var. Bugünkü mitingle halkı rejim değişikliği için seferberliğe çağırıyoruz" şeklinde konuştu.

Miting sonrasında İHA'ya açıklamada bulunan Kasparov, "Rusya'da Putin hükümetinin yolsuzluğu sınır tanımıyor. Halk yağmalanıyor. Ve ne yazık ki tüm bu yağmacıların başında Başbakan Putin geliyor. Ülkede olup bitenler görmezlikten gelinerek her şeyin sorumlusu olarak ise Hodorkovski gibi işadamlarımız gösterilip, yolsuzluk gerekçesiyle cezaevine atılıyor. Umarım ki Hodorkovski'nin Moskova'daki bir cezaevine tahliyesi kararı ülke muhalefetini iktidara karşı daha güçlü bir şekilde mücadele vermek için
birleştirir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*