Rusya'da yanlış terör alarmı

  • Giriş : 18.01.2007 / 00:00:00

Rusya'da iki gündür terör saldırısı şüphesiyle alınan yüksek seviyedeki alarmda geri adım atıldı. Yetkililer, bu konudaki istihbaratın doğrulatılamadığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Rusya Terörle Mücadele Komisyonu'ndan yapılan açıklamada saldırılarla ilgili edinilen bilgileri doğrulatabilecek bir bulgu elde edilemediği belirtildi. Federal Güvenlik Servisi (FSB) Sözcüsü Nikolai Sintsov, "İşbirliği içinde olduğumuz kaynaklardan aldığımız haberleri doğrulatamadık. Fakat bununla birlikte terör tehlikesinin azaltılması ve güvenliğin sağlanması konusunda güvenlik önlemlerine devam edeceğiz. Yardımcı olan vatandaşlara teşekkür ediyoruz." dedi.

Sintsov alınan önlemler neticesinde vatandaşlardan yüze yakın telefon ihbarı aldıklarını ve Ural bölgesinde 100 kg patlayıcı maddenin ele geçirildiğini söyledi. Sintsov istihbaratın hangi ülkeden geldiği konusunda bilgi vermekten kaçındı. Amerikan istihbarat teşkilatı FBI sözcüsü Stephen Kodak da Rusya'ya verilen terör saldırısı bilgisi ile ilgili yorum yapamayacağını, yalnız bu tür bilgilerin iki ülke arasında paylaşılmasının normal olduğunu kaydetti.

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Başkanı Nikolay Patrushev yabancı kaynaklardan toplu taşıma araçları ve metroya terör saldırısı düzenlenebileceği konusunda bilgi aldıklarını belirtmişti. Önleyici tedbirler aldıklarını kaydeden Başkan, "Federal ve bölgesel terörle mücadele birimlerinin en yüksek seviyede alarm durumuna geçirdik. Halkımızdan şüpheli durumlar karşısında dikkatli olmalarını ve Federal Güvenlik Servisi'ne haber vermelerini istiyoruz." ifadelerini kullanmıştı.

Terörle mücadele ekiplerinin yoğun önlem aldığı metro istasyonlarında da sıkı aramalar yapıldı. Devlet binaları, askeri üsler, petrol ve doğalgaz boru hatlarında önlemler artırıldı. Büyük şehirlere takviye polis birlikleri gönderilirken, okul çocuklarının metroya düzenledikleri oryantasyon amaçlı geziler iptal edildi. Metro istasyonlarında bulunan telefon baz istasyonları da devre dışı bırakıldı. Metro hattına döşenmiş olması muhtemel patlayıcıların telefonla aktif hale getirilmesinin önüne geçildiği belirtiliyor. Şirket sözcüleri ek önlem uyarısı gelmediği takdirde saat 12'den itibaren metrolarda bulunan baz istasyonlarının yeniden çalışmaya başlayacağını kaydettiler.

2004 yılında patlayan iki bomba sonucu Moskova metrosunda 49 kişi hayatını kaybederken, 300 kişi de yaralanmıştı. Bu saldırıları düzenlemekle suçlanan üç kişinin davasının da önümüzdeki ay sonuçlanması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious