Rusya'da yolsuzluk devlet gelirine eşit

  • Giriş : 08.11.2006 / 00:00:00

Rusya Başsavcı Yardımcısı Aleksander Buksman, ülkede 240 milyar dolara ulaşan rüşvet ve yolsuzluk rakamının neredeyse devletin toplam gelirlerine eşit olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Buksman, son dönemde hızla artman rakamlardan da endişe duydukları uyarısında bulundu.

Savcıya göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Andrei Kozlov'un öldürülmesinden sonra kendini rüşvet ve yolsuzlukla mücadeleye adadı. Kozlov, sayıları binleri geçen küçük bankalarda kara para aklanmasının önlenmesi ve yasal çerçeveye oturtulması için mücadele ediyor.

Yasal organlar arasında işbirliğinin olmamasından şikâyet eden Buksman, alt seviyedeki yetkilileri tutuklayabildiklerini, kara para aklayan ya da üst seviyede işleyen rüşvet konusunda yetersiz kaldıklarını söyledi. Buksman yolsuzluğun her aşamada yaygınlaştığını belirterek, son günlerde devletin ihtiyaç sahiplerine destek olmak amacı ile oluşturduğu sosyal fonu dağıtmakla görevli Krasnador sorumlusu 410 bin doları zimmetine geçirmekle suçlanmasını örnek gösterdi.

Ulusal Yolsuzlukla Mücadele Komitesi yaptıkları araştırmaya göre, yolsuzluk rakamının 2001 yılından bu yana yedi kat arttığını açıkladı. Uluslararası Şeffaflık Kuruluşu da 2002'de 71. sırada olan Rusya'yı bu yıl Ruanda'dan da sonraya alarak 163. sırada ancak yer verebildi. Listede en az yolsuzluğun olduğu ülke Finlandiya birinci sırada yer alırken, Haiti sonuncu sıraya yerleşti.

2005 yılında Indem Institute'ün yaptığı bir araştırmaya göre de polis, maliye müfettişleri, lisans veren yetkililer başta olmak üzere 2001 yılından 2005 yılına kadar aldıkları rüşvet miktarı on kat artmış. Bu araştırmaya göre 2005 yılındaki toplam yolsuzluk rakamı 316 milyar dolar. Indem Başkanı Georgy Satarov, "muhalefet partilerinin bu konuda görevlerini yapamadıklarını, sivil toplum kuruluşlarının ya da bağımsız medya organlarının olmamasının da obur Rus bürokratlarının iştahlarını artırmasına neden olduğunu" iddia ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious