Rusya'daki anketten Erdoğan çıktı

  • Giriş : 08.12.2006 / 00:00:00

Rusya'nın güvenilir haber radyolarından "Eko Moskova"nın yaptırdığı ankete katılanların yaklaşık yüzde 30'u, Rusya'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan gibi bir lider görmek istediklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eko Moskova Genel Yayın Yönetmeni Aleksey Venediktov'un yönettiği programa, Rus İtar-Tass ajansı Genel Müdür Yardımcısı Mihail Guzman ve Rusya'nın saygın gazetelerinden Kommersant'ın muhabiri Nergiz Asadova katıldı.

Guzman, Erdoğan'ın "radikal değil barışçı ve ılımlı bir İslamcı lider" olduğu görüşünü dile getirerek, "İslam dünyasında Erdoğan gibi liderler ne kadar çoğalırsa çatışma ihtimali o kadar azalır, uzlaşma olasılığı o kadar artar" dedi.

Erdoğan'ın siyasi çizgisini de beğendiğini belirten Guzman, "Türkiye bir yandan laik bir ülke, öte yandan İslami geleneklere ve kültüre sahip çıkan gelenekçi bir ülke. Bu güzel bir şey. Ben Türklerle aynı fikirdeyim" diye konuştu.

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa 16. Benediktus'un Türkiye ziyaretine de değinen Guzman, "Ortada Türk halkının yüksek hoşgörüsünün sembolü vardı. Bunlar radikal bir ülkede olamazdı. Türkiye örnek bir ülke" diye konuştu.

Programda Türkiye'nin AB'ye üyelik süreci ve bu sürece yönelik Almanya'nın tavrı konusunda değerlendirmeler yapılırken, Moskova'nın tarihi sokaklarından Arbat'ta Rus vatandaşların görüşlerini öğrenmek için canlı bağlantı yapıldı.

Mamikon adlı bir Moskovalı, "Erdoğan'ın politikasının 'Ne Mutlu Türküm Diyene' sözlerinin sahibi Mustafa Kemal Atatürk'ün izlediği politikalarla benzeştiğini" belirtti. Alina adlı bir öğrenci ise Türkiye'nin AB ile bütünleşme isteğini eleştirerek, "Türkiye'nin kendi kültürü ve gelişme süreci olduğunu" ifade etti.

Sokak röportajları sırasında konuşan Ruslan adındaki bir Rus vatandaşı da Erdoğan'ı bir kaplana benzeterek, "Çok sert bir insan. Her zaman saldırıya hazır biri gibi. Şu anda saldırdığı yerin AB olduğu görülüyor. Onlara bazı açılardan çok saygı duyuyorum. Mesela Kıbrıs konusunda kendilerini satmıyorlar" dedi.

Yevgeniya adındaki bir öğrenci de Erdoğan'ı kaplana benzeterek, "Ülkesinin imajına uygun biri" diye konuştu. Nikolay adındaki bir Rus vatandaşı da Papa'nın Türkiye ziyaretini hatırlatarak, "Erdoğan'ın Papa ile görüşme yönünde attığı adımı çok doğru buluyorum. Bu hareketiyle misafirperverliğini göstermiş oldu" dedi.

Programın dinleyicilerle canlı telefon bağlantısı yapılan bölümüne katılan Timofey adındaki bir Rus vatandaşı, "Erdoğan'ın çok akıllı ve başarılı olduğunu" belirterek, "Rusya'da da onun gibi bir lidere ihtiyaç duyulduğunu" söyledi. Sokak röportajlarının ve canlı telefon bağlantılarının ardından Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'ndan itibaren başlayan siyasi hayatı, nasıl Başbakan olduğu ve futbola olan düşkünlüğü anlatıldı.

Programda ayrıca "Rusya'da Erdoğan gibi bir politikacının iktidara gelmesini ister misiniz?" konulu anket yapıldı.

Telefonla arayarak ankete katılanların yüzde 29.1'inin Rusya'da Erdoğan gibi bir lideri iktidarda görmek isteriz dediği açıklandı.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious