Rusya'dan ABD'ye füze kalkanı uyarısı

  • Giriş : 22.12.2006 / 00:00:00

Rusya Savunma Bakanı Sergey Ivanov ülkesinin ABD'nin Avrupa'nın merkezinde oluşturmaya çalıştığı füze kalkan sistemine karşı olduğunu açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Sergey Ivanov, "Sistem askeri hedeflerden öte siyasi amaçlar taşımaktadır." dedi. İnşa edilecek fize savunma sisteminin Rusya'nın güvenliğini etkilemeyeceğini de kaydeden Bakan, "Son dönemde Topol-M olarak bilinen kompleks uzun menzilli füzelerle yenilenen Rus savunma stratejisinin üstesinden gelmek mümkün değildir." iddiasında bulundu.

Avrupa'nın mekezine kurulacak füze kalkan sisteminin haydut ülkeler olarak tanımlanan İran ve Kuzey Kore'den gelecek nükleer saldırılara karşı oluşturulduğu savunmasını kabul etmeyen Ivanov, "Her fırsatta söylüyoruz ki Kuzey Kore ya da İran'da hiç bir ICBMs (Kıtalararası balistik füze) bulunmuyor. Yakın gelecekte de sahip olmaları mümkün değil. Burada esas soru 'bu kalkan hangi ülkeye karşı yapılacak?'" eleştirisini yaptı.

Geçen hafta Topol-M kıtalararası fize sistemleri ile ilgili bir denetleme yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de Ivanov'u kutlayarak "Bu sistem Rusya'nın ulusal güvenliği açısından önemli katkı sağlayacaktır." açıklamasını yapmıştı.

Rusya'nın stratejik savunma sistemlerinin geliştirilmesinin birinci hedefleri olduğunu kaydeden Putin, üst düzey komutanlarla yaptığı görüşmede de "Stratejik dengenin korunabilmesi için stratejik savunma sistemlerimizin ülkemize yönelebilcek herhangi bir saldırıyı ber taraf edebilecek kapasitede tutulması gerekir. Bunun anlamı modern silah teknolojisi neyi gerektiriyorsa onun geliştirilmesi demektir." ifadelerine yer vermişti.

Rusya Strtejik Kuvvetler Komutanlığı'ndan yapılan açıklamada Rusya'nın yıl sonuna kadar 48 adet Topol-M ICBM leri aktif hale getireceği kaydedildi. Önümüzdeki on yıl içinde 69 yeni Topol-M daha sisteme ilave edilecek.

1 Ocak itibari ile Rusya'nın 927 nükleer füze taşıma sistemi ve 4279 nükleer savaş başlığı olacak. ABD'nin ise 1255 taşıma sistemi ile birlikte 5966 nükleer başlığı bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious