Rusya'dan ABD'ye füze tepkisi

  • Giriş : 17.10.2006 / 00:00:00

Rusya Savunma Bakanlığından General Yevgeni Bujinski, ABD'nin doğu ve Orta Avrupa'ya taşımayı planladığı füze savunma sistemini tehdit kabul ettiklerini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Rusya sınırlarının yakınlarına füze savunma sistemi kurulmasının, ülke savunmasına yönelik gerçek bir tehdit oluşturacağını ifade eden Bujinski, ''Bu adımı NATO'unun, ABD'nin ve bazı doğu Avrupa ülkelerinin dostça olmayan bir hareketi olarak değerlendiririz. Bu tip adımlar, uygun askeri ve siyasi misilleme gerektirir'' diye konuştu.

ABD'nin füze savunma sisteminin, Çekoslovakya veya Polonya gibi ülkelere yerleştirilmesi halinde nasıl karşılık verecekleri konusunda açıklama yapmayan Bujinski, Rusya sınırları yakınına böylesi bir sistemi inşa etmenin, Avrupa'nın güvenliğini güçlendirmeyeceği uyarısında bulundu.

Güvenlik alanında tek taraflı hareketlerin doğuracağı olumsuz sonuçları analiz ederek, bundan vazgeçmek için geç olmadığını ifade eden Bujinski, ABD füze güvenlik sistemlerinin bölgeye yerleştirilmesi halinde ABD'ye zarar vermek isteyen teröristlerin de hedefi haline gelebileceğini kaydetti. Bujinski, ABD'nin füze savunma sistemini gündeme getirerek, Rusya'ya siyasi ve askeri baskıda bulunmak istediğini belirterek, ''Rusya'ya, yeni sistemler üzerinde çalışması için, bütçede savunmaya daha fazla para ayırması baskısı yapılıyor'' dedi.

Füze savunma sisteminin etkili olabilmesi için füze atılacağı tahmin edilen bölgeye yakın bir yerde konuşlandırılması gerektiğini kaydeden Bujinski, ''Dolayısıyla, bu sistemin yerleştirilebileceği en ideal bölgeler kuzeydoğuda Norveç, İngiltere, güney bölgesinde de Türkiye, Bulgaristan veya Macaristan'dır'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious