Rusya'dan ABD'ye K. Kore suçlaması

  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

Rusya Dışişleri Bakanlığı Kuzey Kore görüşmelerinde başarısız olunmasını ABD'nin yanlış politikalarına bağladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rusya Dışişleri Bakan yardımcısı Alexander Losyukov Pekin'de gerçekleşen Kuzey Kore görüşmelerinin ardından geldiği Moskova'da gazetecilerin sorularını cevapladı. 19 Mart'ta Pekin'de başlayan görüşmelerin ABD'nin Kuzey Kore'ye ait 25 milyon doların serbest bırakılması konusunda daha önce verdiği sözü yerine getirmediği için başarısızlıkla sonuçlandığını belirtti.

Losyukov, "Kuzey Kore temsilcisi Kim Kye-Gwan dün sabah bu gerekçeyi dile getirerek görüşmelerden çekildi." açıklamasında bulundu. Kuzey Kore nükleer konulardaki Başmüzakerecisi Kim Kye- Gwan, görüşmelerin yapıldığı Çin'in başkenti Pekin'den ayrıldı.

Kuzey Kore ile ilgili BM nezdinde oluşturulan altılı ABD, Rusya, Kuzey Kore, Güney Kore, Çin ve Japonya'dan oluşuyor. Pekin'de bir araya gelen altılı Kuzey Kore'nin nükleer çalışmaları durdurmasının ardından atılacak adımlar değerlendirilecekti.

Pyongyang Ekim ayında gerçekleştirdiği nükleer denemelerin ardından uygulamaya konulan yaptırımlar sonucu Aralık ayında müzakerelere başlayabileceğini belirtmişti. 13 Şubat'ta bir araya gelen altı ülke temsilcileri uzlaşıya varmıştı. Kuzey Kore Yongbyon'da bulunan en büyük nükleer tesisini kapatmasının karşılığında yakıt yardımı ve ABD ile ilişkileri normalleştirilmesi sözü almıştı. Toplantıda dondurulan banka hesaplarının da aktif hale getirileceğini taahhüt eden ABD bunu gerçekleştirmedi.

KUZEY KORELİ BAKAN MOSKOVA'DA

Kuzey Kore Dış Ticaret Bakanı Rim Kyong Man bir dizi görüşmelerde bulunmak üzere Moskova'ya geldi. Bakan altı yıl aradan sonra yeniden madencilik, ulaşım, tarım iki ülke ilişkilerini geliştirmek ve Rusya'ya olan 8.8 milyar dolar borcun yapılandırılması için çalışmalarda bulunacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious