Rusya'dan ABD'ye suçlama

  • Giriş : 21.03.2007 / 00:00:00

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'yi, Avrupalı müttefiklerinin topraklarını füze kalkanı projesine açması için soğuk savaş dönemi taktiklerini kullanmakla suçladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Lavrov, Rus parlamentosunun alt kanadı Duma'da milletvekillerine yaptığı konuşmada, Rusya'nın dış politikasıyla ilgili konulara değindi.

ABD'nin Avrupa ülkelerinin füze kalkanı projesine katılması için "oldu bitti politikası" izlediğini söyleyen Lavrov, "Bu eski yaklaşım tarzı. Bu, onların soğuk savaş döneminde herkesi Sovyet tehdidiyle korkuttukları ve herkesi aynı blok altında birleşmesini teşvik ettikleri taktiklerin aynısı" dedi.

Sovyetlerin artık olmadığını ve herkesin ortak bir tehditle karşı karşıya olduğunu söyleyen Lavrov, "Amerikalıların kararının bir bakıma AB ve bazı NATO ülkelerine karşı saygısızca alınmış olduğu şeklinde konuşuluyor" ifadesini kullandı.

ABD, Avrupa'ya yerleştirmeyi planladığı füze kalkanı projesinin, İran ve Kuzey Kore gibi ülkelerden gelebilecek tehditlere karşı olduğunu açıklarken, Moskova bunu inandırıcı bulmadığını, füze kalkanı projesinin Rusya'ya karşı olduğunu öne sürüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious