Rusya'dan ABD'ye teklif

  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

Rusya ABD'nin tek başına Avrupa'da kurmayı düşündüğü füze kalkan sistemine Rusya'nın da katılması durumunda olumlu bakabileceklerini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov aksi durumda Rusya'nın NATO ile ilişkilerinin olumsuz etkileneceğini belirterek, "Siz nazari tehditlere karşı tedbirler almaya çalışırken, bizi gerçek bir tehlike ile karşı karşıya bırakıyorsunuz." suçlamasında bulundu.
Avrupa'da 'stratejik oyuna' karşı olduklarını ifade eden Lavrov, "Tüm bu gelişmeler 'yanında ya da karşısında olma' gibi tehlikeli bir sonuç doğurmaktadır. 'Dostum ya da düşmanım' anlayışı Avrupa'nın güvenliği için asıl tehlike." uyarısını yaptı.
ABD ile rekabetin önceden kestirilemediğine işaret eden Lavrov, yeni Soğuk Savaş için objektif bir zemin yok dedi. Lavrov hafta başında Rusya Parlamentosu alt kanadı Duma'da yaptığı açıklamalarda da ABD'yi soğuk savaş dönemi yöntemler kullanmakla suçlamıştı.
Lavrov, Rusya'nın ABD'den hala mantıklı ve anlamlı bir açıklama beklediğini belirterek, "Eski dönemden kalma NATO, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ve Avrupa Konvansiyonel Silahlar Anlaşması gibi kurumlar yeni dönem blok çalışmalarında kullanılıyor." iddiasını dile getirdi.
Güvenlik stratejilerinin 2004 yılından bu yana Rusya tarafından da teşvik edildiğini hatırlatan Lavrov, AGİT'in kötü yönetim ve insiyatif alamama eksikliğinden kaynaklanan sorunlar olduğunu kaydetti. Lavrov onlarca yıl sonrası planlanmadan yapılan girişimlerin Avrupa'nın yeni güvenlik stratejisi için tehlike oluşturacağını belirtti.
ABD Ocak ayında yaptığı açıklama ile İran ve Kuzey Kore'den yönelebilecek tehlikelere karşı savunma amaçlı füze kalkan sistemini Polonya ve Çek Cumhuriyeti'ne kuracakları sistemle genişleteceklerini açıklamıştı. Washigton ay başında yaptığı açıklama ile de savunma sistemini herhangi bir ülke ismi vermeden Kafkaslara doğru genişleteceklerini ifade etmişti. Projeye şiddetle karşı çıkan Rusya askeri doktrinin yenilenmesi başta olmak üzere önemli stratejik değişimler gerçekleştiriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious