Rusya'dan dudak uçuklatan fiyat

Rusya'dan dudak uçuklatan fiyat.6447
  • Giriş : 02.10.2008 / 17:52:00

Moskova ile Kiev arasında 400 dolar ödenmesi üzerinden yapılan müzakereler devam ederken, Rusya'dan gelen yeni hamle soğuk rüzgarlar estirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Moskova ile Kiev arasında doğalgazın bin metreküpüne 400 dolar ödenmesi üzerinden yapılan müzakereler devam ederken, Rusya'dan gelen yeni hamle bu kışın oldukça çetin geçeceğini gösteriyor.

Rus enerji devi Gazprom'un üst yönetcisi Alksey Miller'in doğalgaz fiyatları ile ilgili son açıklaması başta Türkiye olmak üzere Avrupa'da soğuk rüzgarlar estirdi. Miller, "Temmuz ayında Azerbaycan'da gerçekleştirdiğimiz temaslarda yıl sonuna kadar Avrupa fiyatlarının bin metreküp için 500 doları bulabileceğini görüşmüştük. Henüz yıl sonuna gelmeden bu rakamın gerçekleşeceğini ön görüyoruz. Ekim ayında 500 dolar seviyesi aşılır." dedi.

Enerji devi Gazprom, 2009 için fiyat artış mesaisine başladı. Bin metreküp için 500 dolar fiyat bekleyen şirketin bu öngörüsü gerçekleşirse, bu kış Türkiye ve Avrupa ülkeleri bir hayli üşüyecek. 2006 yıl başında Kiev'le yaşanan kriz nedeni ile tedirgin olan Avrupa ülkeleri bugün başlayan Kiev-Moskova doğalgaz fiyat anlaşması görüşmelerinde uzlaşı sağlanmasını bekliyor. 2008'de bin metreküpünü 180 dolara veren Gazprom, Kiev'den 2009 için 400 dolar istiyor. Görüşmeler sürerken Gazprom CEO'su Alksey Miller'in yeni doğalgaz fiyatlarının beklenen üstünde gerçekleşebileceği uyarısı, faturanın kış aylarında ceplerde büyük yangına yol açacağı şeklinde yorumlandı.

Rus şirket, fiyat artışına gerekçe olarak maliyetlerin artmasını gösteriyor. Ancak doğalgaz fiyatlarının petrol fiyatları bağlantılı olduğuna değinen uzmanlar ise petrol fiyatındaki düşüşe dikkat çekiyor. Uzmanlara göre 2009 için bin metreküp gazın fiyatının 350 dolar seviyesinde olması gerekiyor. Kommersant'a açıklamada bulunan Doğu Avrupa Doğalgaz Araştırmaları kurumu başkanı Mihail Korçemkin petrol fiyatlarının yüzde 40 seviyesinde gerilediği, önümüzdeki dönemde de gerilemeye devam edeceğini kaydederek, doğalgazın bin metreküpünün 350 doları geçmeyeceğini anlattı. Rusya Maliye Bakanı Aleksey Kudrin de dün yaptığı açıklamada petrol fiyatlarının orta vadede 70 doların altına düşebileceğini açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*