Rusya'dan enerji savaşları öngörüsü

Rusya'dan enerji savaşları öngörüsü.8157
  • Giriş : 13.05.2009 / 16:04:00

Rusya yönetimi, önümüzdeki yıllarda ülkeler arasında enerji alanında ortaya çıkacak anlaşmazlıkların ve enerji kaynaklarının kontrolünün yeni savaşlara yol açabileceği öngörüsünde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Kremlin Basın Merkezinden yapılan açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'in 2020 yılına kadar olan dönemi kapsayan Ulusal Güvenlik Stratejisi Belgesini dün imzaladığı, bu belgenin 1997 yılında kabul edilen belgenin yerini alacağı belirtildi.

Belgede, Rusya'nın ABD ile "eşit ortaklık" arayışı içinde olacağı, ancak ABD'nin doğu Avrupa ülkelerine yerleştirmeyi planladığı "füze kalkanı"nın Rusya'nın ulusal güvenliğine yönelik en önemli tehdidi oluşturduğu ifade ediliyor.

Rusya'nın ulusal güvenliğine yönelik tehditlerin ve Rus hükümetinin 2020 yılına kadarki önceliklerinin sıralandığı strateji belgesinde, "Uluslararası politika uzun vadede Orta Doğu, Barents Denizi ve Kuzey Kutbu, Hazar ve Orta Asya bölgelerinin de dahil olduğu enerji kaynaklarının kontrolü üzerine yoğunlaşacak" deniliyor.

Enerji kaynaklarını elde etme mücadelesinde ortaya çıkan sorunları askeri güç kullanarak çözme çabalarının da göz ardı edilemeyeceği vurgulanan belgede, "Rusya Federasyonu ve müttefiklerinin sınırları yakınındaki mevcut güç dengesi ihlal edilebilir" ifadesine yer verildi.

Belgede, söz konusu "güç dengesi ihlali" hakkında ayrıntılı bir tahlil yapılmadığı gibi herhangi bir ülkeye de özel atıfta bulunulmuyor.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, daha önce yaptığı açıklamada, Batıyı eski Sovyet cumhuriyetleri üzerinde nüfuzunu genişletmeye çalışmakla suçlamış ve NATO'nun eski Sovyet cumhuriyetleri olan Ukrayna ve Gürcistan'ı üyeliğe alma girişimine sert tepki göstermişti.

Moskova, eski Sovyet cumhuriyetlerindeki doğal gaz boru hatlarının çok büyük bir bölümünün kontrolünü elinde bulunduruyor. Tükettiği gazın yüzde 25'ini Rusya'dan alan AB ülkeleri de Rusya'ya bağımlılığını azaltmak için alternatif projeler üzerinde çalışıyor.

Rusya'nın ABD ile çıkarları çerçevesinde "eşit ortaklık" için çaba harcayacağı vurgulanan strateji belgesinde, ABD'nin doğu Avrupa'daki "füze kalkanı" planının Rusya'nın ulusal güvenliğine yönelik tehditlerin ilk sırasında yer aldığı görüşüne yer veriliyor.

Strateji belgesinde Rusya'nın ABD ile "nükleer eşitlik" politikası izleyeceği, ancak Rusya'nın politikasının pragmatik olacağı ve yeni bir silahlanma yarışını dışlayacağı ifade ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*