Rusya'dan Gürcistan'a gözdağı

Rusya'dan Gürcistan'a gözdağı.15436
  • Giriş : 21.08.2008 / 17:29:00

Rus askerleri, Fransa'nın Tiflis Büyükelçisi Eric Fornier'i Gori kentinde gözaltına aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fornier, Rusların elindeki Gori kenti yakınlarında 3 saat tutulduğunu açıkladı. Fornier, yaptığı açıklamada, "Gomi'den dönerken Gori köprüsünde tutuldum. Askerler bana hiçbir açıklamada bulunmadı" ifadesini kullandı.

Gomi, Gürcistan'ın doğusuyla batısını birbirine bağlayan stratejik Gori kentine 30 kilometre kadar uzaklıkta bulunuyor ve hala Rusların kontrolünde.

Rusya Genelkurmay Başkanı yardımcısı Anatoli Nogovitsin ise, Rus askerlerinin, Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi'nin temsilcileri ile Fransa Büyükelçisinin Gürcistan'da Rus ordusu tarafından oluşturulan "güvenlik bölgesine" girişine izin vermemekle yükümlü olduğunu, söz konusu grubun daha önceden Rus tarafına bilgi vermediğini kaydetti.

'KABUL EDİLEMEZ'

Fransa Dışişleri Bakanlığı, Fournier'nin üç saat süreyle alıkonmasını "kabul edilemez" olarak değerlendirdi. Bakanlık sözcü yardımcısı Frederic Desagneaux, "Büyükelçimizin hareket özgürlüğünün engellenmesi kabul edilemezdir. Bunu Rus makamlarına bildirdik" dedi.

Sözcü yardımcısı, bu olayın Gürcistan'ın başkenti Tiflis'teki Rusya büyükelçisi ile Fransa büyükelçisinin ortak çalışmalarını tartışmaya açmadığını, bu çalışmaların Rus ve Gürcü esirlerin değiş tokuşunun kolaylaştırılmasına imkan sağladığını hatırlattı.

Desagneaux, Büyükelçi Fournier'nin Tiflis'e döndüğünü de kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*