Rusya'dan Gürcistan'a sert uyarı

Rusya'dan Gürcistan'a sert uyarı.20561
  • Giriş : 19.06.2008 / 16:05:00

Rusya Genelkurmay Başkan Yardımcısı Aleksandır Burutin, Rus barış gücü askerlerinin sabrının tükenmeye başladığını belirterek, daha fazla gözaltı olması halinde bunun ''kan dökülmeyle'' sonuçlanabileceği uyarısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Burutin, salı günü Gürcistan'da gözaltına alındıktan kısa süre sonra serbest bırakılan 3 Rus barış gücü askeriyle ilgili yaptığı açıklamada, Tiflis'e yönelik sert uyarılarda bulundu.

Daha fazla gözaltılarının olması halinde kan dökülebileceğini kaydeden Burutin, ''Bunun (gözaltıların) sonuçları son derece ciddi olabilir. Örneğin kan dökülmesi gibi. Bölgede bulunan Rus barış gücü askerlerinin bu kadar hoşgörülü kalmaya devam edeceklerinin garantisi yok'' ifadesini kullandı.

Gözaltıları ''eşkıyaca saldırı'' şeklinde nitelendiren Burutin, ''Rus askerlerinin bu koşullar altında kendilerini ve malzemelerini korumak için silahları ve cephanelerini kullanma hakları bulunmaktadır'' dedi.

Burutin, Rus askerlerinin silahlarını kullanma haklarının Gürcistan Abhazya sınırındaki kanlı çatışmaların ardından 1990'lı yıllarda oluşturulan ortak barış gücünün görev ve yetki tanımlarının içinde bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Andrey Nesterenko da yaptığı açıklamada, gözaltıların mevcut tüm kuralları ihlal ettiğini belirterek, ''Bu hareket mevcut tüm kurallar ihlal edilerek yapıldı. Özellikle de barış gücü askerlerinin görevleri ve yetkileri ihlal edilmiştir'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious