Rusya'dan İran'a şartlı onay

  • Giriş : 03.12.2006 / 00:00:00

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İran nükleer programı ile ilgili Güvenlik Konseyi'nde önümüzdeki hafta görüşülecek yaptırım paketine şartlı onay verebileceklerini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rusya BM Güvenlik Konseyi'nin önerdiği nükleer maddeler ve nükleer teknolojinin İran'a ihracına yasak getirilmesi önerisine olumlu yönde oy kullanacak. Bununla birlikte uygulanacak yaptırımların nükleer çalışmalarda bulunan resmi yetkililere vize yasağı getirilmesi ve İran'ın yabancı bankalarda bulunan askeri amaçlı hesapların dondurulmasını kapsamaması isteniyor.

Önümüzdeki hafta Fransa tarafından önerilen Brüksel'de gerçekleşecek görüşmelerde ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, İngiltere Dışişleri Bakanı Margar et Beckett, Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov katılacak. Toplantıya katılması beklenen Çin Dışişleri Bakanı'nın durumu ise henüz netleşmedi.

İngiltere, Fransa ve Almanya'dan oluşan üç Avrupa ülkesi Ekim başında önerdikleri yaptırım paketinde İran'a nükleer ya da füze programlarını geliştirecek materyal ya da teknoloji satışının yasaklanması yer alıyordu. Paket nükleer programla ilgisi olan İranlı yetkililere vize verilmemesini ve İran'ın askeri amaçlı banka hesaplarının da dondurulmasını içeriyordu. Rusya'nın Buşehir'de inşa ettiği 1 milyar dolarlık nükleer santrali kapsam dışında tutan öneri paketinde bu santralin inşasının tamamlanması için gerekli olan seyahat ve nükleer materyal ihracatı da yaptırımlara dahil edilmemişti.

Rusya ve Çin'in İran'la önemli oranda ticari ilişkileri bulunuyor. İki ülke Avrupa Birliği çözüm çabasının başarısızlıkla sonuçlanmasına karşın İran'la diplomasi yolu ile müzakerelerin devam edilmesini istiyorlardı.

Uzmanlar Rusya'nın yaptırım konusunda düşüncelerinin değişmesinde APEC zirvesinde ABD'nin Dünya Ticaret Örgütü üyeliği için müzakereleri tamamlayarak Rusya'ya gösterdiği jestin etkili olduğunu belirtiyorlar. İkili protokolün imzalanmasının hemen ardından Rusya, İran'a karşı uygulanacak yaptırımlara daha fazla karşı koyamayacaklarını açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious