Rusya'dan Kosova'nın bağımsızlığına karşı eylem planı

Rusya'dan Kosova'nın bağımsızlığına karşı eylem planı.17062
  • Giriş : 28.01.2008 / 19:36:00

Rusya'nın, Kosova'nın bağımsızlığını ilan etmesi ve Batının da bunu desteklemesi halinde, Sırbistan ile yakın işbirliğini öngören bir eylem planı hazırladığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rusya'nın Balkanlar özel temsilcisi Büyükelçi Aleksandır Botsan-Harçenko, yaptığı açıklamada, Moskova'nın Sırplar ile Kosovalı Arnavutlar arasındaki görüşmelerin sürdürülmesi taraftarı olduğunu, ancak görüşmeleri sürdürme olasılığının Kosovalı liderlerin bağımsızlık ilanına hazırlanması nedeniyle azaldığını söyledi.

Botsan-Harçenko, Rus parlamentosunun alt kanadı Duma'da milletvekillerine konuyla ilgili bilgi verirken, Rusya Dışişleri Bakanlığının Kosova'nın bağımsızlığını ilan etmesi ve ABD ile AB'nin de tanıması ihtimaline karşılık bir eylem planı hazırladığını, planın Belgrad ile yakın işbirliğini öngördüğünü belirtti.

ABD'yi BM Genel Sekreteri Ban-Ki Moon'a Kosova'nın bağımsızlığını desteklemesi için ''bariz şekilde baskı'' uygulamakla suçlayan Botsan-Harçenko, Rusya'nın Ban ile yakın işbirliği içinde çalıştığını ve Ban'ın Kosova'nın bağımsızlık ilanını desteklemeyeceğini umduklarını söyledi.

Kosovalı Arnavutların Şubat veya Mart ayında bağımsızlıklarını ilan etmesi bekleniyor. Kosova'nın bağımsızlığı ABD ve birçok AB ülkesi tarafından destekleniyor.

Yasal açıdan hala Sırbistan'ın parçası olarak görülen Kosova, NATO bombardımanın sona erdiği 1999 yılından beri BM ile NATO'nun kontrolünde bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious