Rusya'dan Kuzey Kore uyarısı

  • Giriş : 14.10.2006 / 00:00:00

Rusya Savunma Bakanı Sergey İvanov, nükleer silah denemesi yaptığı açıklamasından sonra Kuzey Kore'ye karşı uygulanması düşünülen olası yaptırımlara sert tepki verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Rusya Savunma Bakanı Sergey İvanov, nükleer silah denemesi yaptığı açıklamasından sonra Kuzey Kore'ye karşı uygulanması düşünülen olası yaptırımlarda güç kullanımının ima bile edilmemesi gerektiğini söyledi.

Japonya Kuzey Kore'ye tek taraflı yaptırım uygulamaya başlıyor

BM Güvenlik Konseyindeki toplantı öncesinde Çin'in Özel Temsilcisi Tang Jiaxuan ile Moskova'da bir araya gelen İvanov, "Yaptırımlar, Kuzey Kore halkını hedef almamalı ve askeri güç kullanımı olasılığı ima bile edilmemeli" diye konuştu.

Yaptırımların belirsiz olmaması ve Kuzey Kore'nin altılı müzakerelere dönmesi halinde kaldırılması gerektiğinin altını çizen İvanov, Çin'le bu konuda ortak fikirde olduklarını da hatırlattı.

Nükleer silah denemesinde bulunduğunu açıklayan Kuzey Kore'ye yönelik bazı yaptırımları öngören bir karar tasarısının, bugün BM Güvenlik Konseyinde ele alınacağı açıklanmıştı.

Güvenlik Konseyinin veto hakkına sahip daimi üyeler Çin ve Rusya'nın, ABD'nin hazırladığı karar tasarısında bazı itirazları bulunması nedeniyle bu toplantının ertelenebileceği belirtiliyor.

Karar tasarısında bir güç kullanımı tehdidi olmadığı, ancak Çin'in tasarıda yer alacak herhangi bir tedbirin Kuzey Kore'ye karşı askeri bir müdahaleyi haklı kılmayacağından emin olmak istediği kaydediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious