Rusya'dan Nabucco'ya alaycı açıklama

Rusya'dan Nabucco'ya alaycı açıklama.18218
  • Giriş : 05.07.2008 / 12:09:00

Rusya Devlet Başkanlığı sözcüsü Sergey Prikhodko, Nabucco doğalgaz boru hattı projesinin sadece Avrupalı yetkililerin hayal aleminde olduğunu ifade etti. Prikhodko, Türkmenistan'ın Nabucco projesine katılmayı düşünmediğini de kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Rus Haber Ajansı İnterfaks'ın haberine göre, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in Aşkabat ziyaretini değerlendiren Kremlin sözcüsü Prikhodko, Türkmenistan'ın Nabucco projesine katılmak gibi bir niyetinin olmadığını savundu. Prikhodko, "Biz Nabucco sözcüğünü Türkmen meslektaşlarımızdan hiçbir zaman duymadık, projenin kendisi ise sadece Avrupalı yetkililerin hayal aleminde varlığını sürdürüyor." diye konuştu. Kremlin sözcüsü ayrıca Türkmenistan-Rusya arasında boru hatları inşaatı alanında üst düzey ortaklığın olduğunu da sözlerine ekledi.

Mayıs 2007'de Rusya, Kazakistan ve Türkmenistan arasında Hazar doğalgaz boru hattı inşaatıyla ilgili ortak deklarasyon imzalanmıştı. Anlaşma yılda 20 milyar metreküp doğalgazın sevk edilmesini öngörüyor. Bunun 10 milyar metreküpü Türkmenistan'dan, 10 milyar metreküpü ise Kazakistan'dan taşınması hedefleniyor. Her üç ülke gelecekte Hazar boru hattı kapasitesini artırmayı da planlıyor.

MEDVEDEV VE GÜL İKİ ÜLKE ARASINDAKİ TİCARİ-EKONOMİK KONULARI GÖRÜŞECEK

Kremlin sözcüsü Prikhodko, Medvedev'in 5-6 Temmuz'da Astana'ya yapacağı ziyaretle ilgili de gazetecilere bilgi verdi. Prikhodko, Astana'nın başkent oluşunun 10. yıldönümü kutlamalarına katılmak üzere Kazakistan'a gidecek olan Medvedev'in, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile ikili görüşme yapacağını yine tekrarladı. Prikhodko, "Medvedev-Gül görüşmesinde iki ülke arasındaki ticari-ekonomik, enerji kaynakları sevkiyatı ve birçok alanda işbirliği konuları ele alınacaktır." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious