Rusya'dan NATO'ya Afganistan desteği

Rusya'dan NATO'ya Afganistan desteği.5287
  • Giriş : 28.03.2008 / 12:18:00

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksander Gruşko NATO'nun Afganistan'da devam eden operasyonlarına ülkesinin destek sağlamaya hazır olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Interfax haber ajansına açıklamada bulunan Gruşko, "Rusya Afganistan'da NATO ile işbirliğini derinleştirmek istiyor. Tarafların karşılıklı güvenlikleri göz önünde bulundurulmadığı için bugüne kadar bu sağlanamadı." dedi. Gruşko Ukrayna ve Gürcistan'ın NATO üyeliklerinin de Rusya'nın güvenliği açısından tehdit olarak algıladıklarını söyledi.

Gruşko yaptığı değerlendirmede, "NATO'nun 'açık kapı' politikasını bir adım daha ileriye götürmesi NATO'nun kendi güvenliğini sağlamlaştırmıyor. Bu üye olacak ülkeler açısından da bir güvenlik garantisi değil." dedi. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı NATO'nun genişleme projesinin günümüz güvenlik ihtiyaçlarını karşılamadığını, geçmiş soğuk savaş dönemi argümanlarının devamından başka bir şey olmadığı eleştirisi getirdi.

"AFGANİSTAN'DA KİRLİ PAZARLIK YOK"

Gruşko NATO'nun 2-4 Nisan'da gerçekleşecek Bükreş zirvesinde Afganistan operasyonlarında Rusya'nın topraklarının ve askeri üslerinin lojistik destek anlamında kullanılmasının tartışılacağını, bunun dışında başkaca bir pazarlık olmadığını söyledi.

Rus yetkili basında yer aldığı gibi Gürcistan ve Ukrayna'nın NATO üyeliklerinin reddedilmesi karşılığında Afganistan operasyonlarında NATO'ya destek sağlanması gibi bir pazarlığın olmadığını kaydederek, "Böyle bir ticaret yok, olamaz da." dedi. . Basında Moskova'nın İran'a sağladığı desteğin de müzakerelerde pazarlık konusu olacağı iddia ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious