Rusya'dan NATO'ya jet cevap

Rusya'dan NATO'ya jet cevap.9051
  • Giriş : 19.08.2008 / 20:28:00

Moskova'dan çifte salvo! Hem Gürcistan, hem de NATO suçlanıyor!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, NATO'nun Gürcistan'daki çatışmalarla ilgili açıklamasını ''taraflı'' buldu ve İttifakı ''Tiflis'teki suçlu rejimi'' kurtarmaya çalışmakla suçladı.

Lavrov, Moskova'da düzenlediği basın toplantısında, ''NATO saldırganı kurban olarak göstermeye, çökmekte olan suçlu bir rejimi aklayarak kurtarmaya çalışıyor ve Gürcistan'daki mevcut liderlerin yeniden silahlandırılmasını öngören bir yol izliyor'' dedi.

Rusya'nın Gürcistan'ı işgal etmek gibi bir niyetinin olmadığını ifade eden Lavrov, Rus askerlerinin geri çekilmesinin 3-4 günü alabileceğini, ancak bunun tamamen Gürcü askerlerinin daimi üslerine hangi hızda döneceğine bağlı olduğunu kaydetti.

Lavrov, Gürcü askerlerinin henüz daimi üslerine dönmediğini belirterek, ''Askeri birliklerimiz, Gürcistan askerlerini çatışma bölgesinde her gün yakalamaya devam ediyor'' dedi.

NATO'nun Rusya karşıtı bir politika izlediğini ve ''saldırgan bir Gürcistan'ı'' desteklediğini savunan Lavrov, Moskova'nın Gürcistan'ı işgal etmediğini ve Güney Osetya ile Abhazya'yı da ilhak etme planı olmadığını söyledi.

Bölgede bulunan Rus barış gücü askerlerinin üzerlerine düşen görevi yerine getirmeye çalıştığını söyleyen Lavrov, ''Bu barış güçlerinin faaliyetleri daha önce karşı tarafların yaptığı anlaşmaya göre belirlenmişti ve bu anlaşmaya Gürcistan da imza atmıştı'' dedi.

Rus barış gücü askerleri, 1992 yılında Gürcistan, Güney Osetya ve Abhazya arasında imzalanan anlaşma uyarınca, bölgedeki söz konusu yönetimlere bağlı askeri birlikle ortak faaliyette bulunuyor.

-''NATO DİSİPLİN ALTINA ALMAYA ÇALIŞIYOR''-

Lavrov, NATO'nun Rusya'ya karşı ''disiplin altına alınması gereken bir çocuk'' gibi davrandığını kaydederek, ''NATO'nun bugünkü açıklaması, Gürcistan-Osetya çatışmasını Gürcistan-Rusya çatışması gibi sunma girişimidir. NATO'nun girişimi tarafsız değil, ön yargılıdır. Bu bildiride, Güney Osetya"da silahlı çatışmanın nasıl başladığı, kimin başlattığı, Gürcistan'ı kimlerin silahlandırdığı ve güç kullanılmamasıyla ilgili yürürlükteki anlaşmayı kimlerin unuttuğu hakkında hiçbir şey söylenmiyor'' diye konuştu.

-''NATO SAAKAŞVİLİ'Yİ FİİLEN KORUMA ALTINA ALDI''-

Lavrov, NATO'nun fiilen Gürcistan Cumhurbaşkanı Saakaşvili'yi koruma altına aldığını ileri sürdü.

Gürcistan, Abhazya ve Güney Osetya arasındaki kırılgan barış anlaşmasını koruyan Rus askerlerinin, birlikte görev yaptığı Gürcü askerlerinin saldırısına uğradığını söyleyen Lavrov, şunları kaydetti:

''NATO saldırganı kurban olarak göstermeye, çökmekte olan suçlu bir rejimi aklayarak kurtarmaya çalışıyor ve Gürcistan'daki mevcut liderlerin yeniden silahlandırılmasını öngören bir yol izliyor. Saldırganın silahlandırılmasının ne gibi sonuç verdiğini herkes görmüş oldu. Gürcistan tarafı silahlanmaya savunma amacıyla değil, kendi toprak sorunlarını çözmek için gidiyor.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*