Rusya'dan 'nükleer saldırı' uyarısı

  • Giriş : 23.11.2006 / 00:00:00

Rusya terörist grupların ya da şer ekseni olarak belirtilen "haydut ülkelerin" nükleer saldırı gerçekleştirebilecekleri konusunda uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rusya Hava Kuvvetleri Komutanı Vladimir Mihailov "ABD, Rusya ya da AB ülkelerinden herhangi birine üçüncü taraflardan yapılabilecek nükleer bir saldırı ihtimali her geçen gün artmaktadır. Terörist organizasyonlar ya da istikrarsız anti-demokratik 'haydut ülkeler' bir anda birçok noktadan saldırı gerçekleştirebilir." dedi.
Kaza sonucu gerçekleşebilecek bir nükleer füzenin de ateşlenebilme ihtimaline değinen Mihailov, "Geçmişte kaza sonucu nükleer bir başlık taşıyan füzenin ateşlenmemesi bunun gelecekte de olmayacağını garanti etmez. Bu kadar yaygınlaşan ve düşük teknolojik altyapı ile kontrol edilen nükleer füzeler böyle bir kazaya davetiye çıkarmaktadır." diye konuştu.

Vladimir Mihailov, "terörist grupların" dünyanın en büyük nükleer güçlerinden olan ABD ve Rusya'ya yönelik böyle bir saldırı gerçekleştirerek tüm gelişmeleri kilitlemelerinin ihtimal dışı olmadığını söyledi. 21. yüzyılda nükleer teknolojinin hızla yaygınlaştığını ve bir çok ülkenin bu teknolojiye sahip olmak için çaba içinde olduğunu hatırlatan Rusya Hava Kuvvetleri Komutanı, uluslararası silahsızlanma anlaşmalarının çıkmaza girdiğini ve ilerleme sağlanamadığını belirtti.

Kuzey Kore'nin 9 Ekim'de nükleer test deneme yapması ile birlikte nükleer güce sahip olan ülkelerin sayısı dokuza çıkmıştı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ABD, Rusya, Fransa, Çin ve İngiltere nükleer güce sahip olduklarını ilan ederken, nükleer güce sahip olan Hindistan, Pakistan ve İsrail bunu resmen açıklamıyor.

BM'den yaptırım kararı çıkan Kuzey Kore nükleer çalışmalarına devam ederken, Güvenlik Konseyi İran hakkında da uranyum zenginleştirme programı sebebi ile yaptırım kararı almak üzere. İran'ın sivil amaçlı nükleer enerji programının askeri hedeflere her an dönüştürülebileceği konusunda uluslararası toplum tedirgin. Rusya iki ülke ile de devam eden nükleer sorun da ılımlı bir yol takip ederek bu ülkelerin sivil amaçlı nükleer enerji çalışmalarının Uluslararası Silahsızlanma Anlaşmaları çerçevesinde devam etmesini destekliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious