Rusya'dan 'savaş çağrısı' gibi karar

Rusya'dan 'savaş çağrısı' gibi karar.20561
  • Giriş : 14.07.2008 / 21:50:00

Rusya Federasyonu Federal Güvenlik Teşkilatı (FSB) yayınladığı raporda, Rusya'nın Gürcistan'ın ayrılıkçı bölgeleri Güney Osetya ve Abhazya'yı kendisine bağlamasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Rus Nezavisimaya Gazeta'nın haberine göre, Gürcistan'ın Abhazya ve Güney Osetya arasında yaşanan gerginliğe FSB de müdahale etti. Haberde FSB'nin Rus yönetimine öneride bulunarak olaylara müdahale etmesini istediği ve yakın bir tarihte savaşın çıkmaması için elini çabuk tutmasını istediği dile getirildi.

İddiaya göre, FSB uzmanları son aylarda bölgede artan olaylarla ilgili geçtiğimiz ilkbaharda gizli bir rapor hazırladı. Raporda, Rusya'nın Abhazya ve Güney Osetya'yı güvenliği acısından kendisine bağlaması gerektiği anlatıldı. Ayrıca iki özerk bölgenin de Rusya için hayati önem taşıdığı dile getirildi. FSB'nin söz konusu gizli raporunun Rusya Parlamentosu alt kanadı Duma'nın Güvenlik Komisyonu'nun kapalı toplantısında masaya yatırıldığı ortaya çıktı.

Raporda, Rusya'nın bölgede silahlı çatışmalara engel olmak için kararlı adımlar atması gerektiği vurgulandı. FSB'nin raporunda, "Rusya tam bir ikilem yaşıyor. Moskova ya etkili strateji uygulamalı, ya da pasif davranarak gerginliğin sona ermesini seyretmeli. Rusya giderek yükselen silahlı tansiyonu düşürmek için devreye girmeli" denildi.

Raporda, bölgedeki Rus barış gücü birliklerinin tansiyonu azaltmak için etkili olamadıklarının altı çizildi. Bu hususun bölgedeki başlıca sorunlardan biri olduğuna dikkat çeken FSB yetkilileri, raporlarında şunların altını çizdi: "Ne yazık ki, şu hususu belirtmek gerekiyor. Şimdiki koşullarda Rus Barış Gücü, Gürcü rejiminin yeni tehditlerinden korunmak için yeterli değil."

Rapor hazırlayan FSB, Rus yönetimine de öneride bulunarak, bazı bölgelerde güvenliğin artırılmasına ilişkin uygulamaların yapılmasını istedi.

Geçtiğimiz günlerde Moskova bölgede Rus savaş uçaklarının keşif uçuşu yaptığını doğrulamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*