Rusya'dan tarihi değiştirecek adım!

Rusya'dan tarihi değiştirecek adım!.15073
  • Giriş : 30.05.2009 / 08:00:00
  • Güncelleme : 29.05.2009 / 23:15:51

Rusya, NATO karşısında yeniden askeri bir güç oluşturmaya doğru ilerliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sovyetler Birliği'nin dağılması ve Varşova Paktı'nın sonlandırılmasının ardından geçen sürede Rusya, NATO karşısında yeniden askeri bir güç oluşturmaya doğru ilerliyor.

NATO'nun arka bahçesindeki çalışmalarından rahatsızlık duyan Moskova, eski Sovyet ülkeleri ile oluşturduğu Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü'nü (KGAÖ) tam bir askeri birliğe dönüştürecek.

Rusya'da yayınlanan Kommersant gazetesi, Rusya'nın NATO ile karşılaştırılabilecek seviyede Orta Asya ve diğer KGAÖ ülkeleri ile birlikte güçlü bir askeri yapı oluşturmaya çalıştığını yazdı. Ermenistan, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan ve Rusya'nın dahil olduğu KGAÖ 'hızlı müdahale gücü' oluşturulması konusunda çalışmalara başlandı. 14 Haziran'da Moskova'da bir araya gelecek KGAÖ liderleri, ortak deklarasyon imzalayacak.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan ismi açıklanmayan bir kaynaktan edindiği bilgileri aktaran gazete, "Çalışma tüm alanlarda hızlı bir şekilde sürdürülüyor. Bu konuda birçok anlaşma da hazırlanmış durumda. Orta Asya ve KGAÖ'ye üye ülkelerin bulunduğu alanda ortak güvenlik sağlanacak." dedi. Ermenistan ve Belarus'la anlaşmaları imzalayan Rusya, diğer dört Orta Asya ülkesi ile de ortak savunma anlaşması ve askeri birlik oluşturulması konusunda anlaşma imzalayacak.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev geçen hafta imzaladığı 'Stratejik Güvenlik 2020' belgesinde NATO'nun genişlemesini tehdit olarak gördüklerini kaydederek, en az NATO kadar güçlü ortak bir askeri yapının kurulması için çalışmaların hızlandırılmasını istemişti.

KGAÖ liderleri 14 Haziran'da ortak bir askeri yapının oluşturulması ile ilgili Moskova'da bir araya gelecek. Örgüt ilk aşamada hızlı taarruz birliğinin kurulmasını öngörecek, orta vadede hedef dev askeri yapının kurulması. NATO'nun Gürcistan'da gerçekleştirdiği askeri tatbikat ve ajan krizi nedeni ile yeniden bozulan Rusya-NATO ilişkilerinde gerginlik devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*