Rusya'dan Türkiye'ye mesaj

Rusya'dan Türkiye'ye mesaj.7687
  • Giriş : 12.08.2008 / 14:12:00

Rusya Genelkurmay Başkanlığı ve Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği, Kafkasya'daki çatışmalara ilişkin Türkiye'nin tutumu ile ilgili açıklama yaptı. Rusya'nın tavrı netti:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

RUSYA Genelkurmay BAŞKAN YARDIMCISI: -''BTC'NİN BOMBALANDIĞI HABERİ, TÜRKİYE'Yİ ETKİLEMEYE ÇALIŞAN GÜRCÜ PROVOKASYONU''

Rusya Genelkurmay Başkan Yardımcısı Anatoliy Nogovitsin, Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) boru hattının Rus uçakları tarafından bombalandığı iddialarının, ''Türkiye'yi etkilemeye çalışan Gürcü tarafının provokasyonu'' olduğunu söyledi.

Nogovitsin, Rus haber ajansı RİA Novosti'de düzenlediği basın toplantısında, Rus savaş uçaklarının BTC boru hattını bombaladığına ilişkin haberlerin hatırlatılması üzerine, Rusya'nın bu tür eylemlerin sonuç verici olduğuna inanmadığını belirtti.

Irak'ta petrol yatakları ve boru hatlarının ABD işgali sırasında vurulduğunu, bunların hiçbir sonuç vermediğini kaydeden Nogovitsin, Gürcü tarafının çatışmanın boyutunu genişleterek Türkiye'yi de dahil etmek için bu tür iddiaları ortaya attığına inandığını söyledi.

Nogovitsin, ''BTC boru hattıyla ilgili iddianın en başta Türkiye'yi etkilemek için ortaya atıldığına inanıyorum. Bunu Gürcistan'ın çatışmayı başka bölgelere çekme çabaları içindeki bir provokasyon olarak değerlendiriyorum. Bildiğiniz gibi BTC'den en fazla yararlanan ülke Türkiye. Bu yüzden Gürcistan'ın bu provokatif iddiası beni hiç şaşırtmadı'' ifadelerini kullandı.

RUSYA'NIN Ankara BÜYÜKELÇİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA

Rusya'nın Ankara Büyükelçiliğinde basın toplantısı düzenleyen Buravov, Kafkasya'daki çatışmalar ve Rusya'nın verdiği zayiattan bahsederek, çatışmaların devam ettiğini ve aldıkları son bilgilere göre Güney Osetya'nın başkenti Tshinvali'de dün gecenin sakin geçtiğini bildirdi.

Gürcistan'ın askeri birliklerini, çatışmalar başlamadan önceki mevzilerine çektiğine dair ellerinde net bilgi olmadığını belirten Buravov, "Gelecekte bu tür saldırıların olmaması için Gürcistan'ın ihtilafa dahil olan diğer taraflarla, yani Güney Osetya ve Abhazya ile kuvvete başvurmamayı öngören ve bağlayıcılığı olan bir anlaşma imzalaması üzerinde Rusya ısrarla duruyor" diye konuştu ve bu durumda barışın uzak olmayacağını söyledi.

Maslahatgüzar Buravov, bu koşullar yerine getirilmeden sadece ateşkesten bahsedilemeyeceğini ifade ederek, Rusya'nın mümkün olduğu kadar çabuk barış masasına oturulmasından ve ihtilafın diplomatik ve barışçıl yollarla çözülmesinden yana olduğunu söyledi.

Barış sürecinin eskiye göre basit olmayacağına da dikkat çeken Buravov, gelecekte yapılacak görüşmelerde Güney Osetyalıların Gürcistan'la birlikte bir arada yaşama konusunda karar verilmesinin ve bu yönde bir çözüm yolunun bulunmasının daha zor olacağını kaydetti. Buravov, Gürcistan'ın Güney Osetya konusunda "kuvvete başvurmayacağı" yönünde söz verdiğini, ancak bu sözünde durmamasının hiçbir şeyin eskisi gibi olamayacağını gösterdiğini belirtti.

-"TÜRKİYE TARAFINDAN ŞU AN İÇİN GELEN RESMİ BAŞVURU YOK"-

Gazetecilerin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Rusya Başbakanı Vladimir Putin'le telefonla görüşme talebi olup olmadığı sorularını da yanıtlayan Buravov, "Bizim elimizde Türkiye tarafından şu an için gelen resmi başvuru yok" dedi.

Rusya Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Buravov, Erdoğan'ın dün "Kafkas İttifakı" gibi bir çalışma yapılabileceğini açıkladığının hatırlatılması üzerine ise şunları kaydetti:

"Biz de şu ana kadar çıkan haberleri biliyoruz. Görüşme masasında değildir bu konu, daha fikir olarak ortaya atılmıştır."

Türkiye ve Rusya arasında devamlı ve yoğun bir temas olduğunu vurgulayan Buravov, iki gün önce Rusya ve Türkiye Dışişleri Bakanlarının telefon görüşmesi yaptıklarını hatırlattı. Bu görüşmelerde Rusya'nın, Türk tarafının endişelerini anladığını dile getirdiğini söyleyen Buravov, "Türkiye'nin dengeli tutumunu olumlu karşılıyoruz" dedi.

Özellikle Dışişleri Bakanlığıyla yapılan görüşmelerde, Kafkasya'da zor durumda kalan Türk gazetecilerin durumlarının ele alındığını söyleyen Buravov, insani yardım konusunda Türk tarafından bir nota aldıklarını da ifade etti.

Bazı ülkelerin liderleriyle Kafkasya'daki çatışmalara ilişkin yapılan görüşmelerin hatırlatılması üzerine Buravov, Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy'nin bugün Moskova'da temaslarda bulunacağını anımsattı ve Rusya'nın çeşitli taraflarla diyaloğu sürdürmeyi, Gürcistan'ı koşulları yerine getirmeye ikna etmek için bir fırsat olarak gördüğünü bildirdi.

"Gürcistan'ın şimdiki askeri ve siyasi yönetimi, saldırıya başlayarak büyük bir hata yaptı" diyen Andrey Buravov, Gürcistan'ın bu çatışmalara başlamasının güvenilir bir ortak olmaktan çıktığını gösterdiğini ve kendi yaşamını da olumsuz etkilediğini savundu.

Şimdiye kadar olanların Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili'nin hesaplamalarında hata yaptığını ortaya koyduğunu söyleyen Andrey Buravov, Rus askeri birliklerinin bölgede enerji boru hatlarına zarar verecek adımlar atmadığını ve Rusya'nın orantısız güç kullanmadığını, cevap vermesini gerektiren durumlarda karşılık verdiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*