Rusya'dan Türkiye'ye uyarı!

Rusya'dan Türkiye'ye uyarı!.13333
  • Giriş : 28.08.2008 / 22:15:00
  • Güncelleme : 28.08.2008 / 22:02:44

Karadeniz’e giren NATO savaş gemilerini yakından izleyen Moskova, gemiler için tarih sayıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu bir dizi NATO ülkesi savaş gemisinin bölgedeki faaliyetlerini değerlendiren Rusya Genelkurmay Başkan Yardımcısı General Anatoliy Nogovitsin şöyle konuştu:

"Karadeniz savaş gemisi kaynıyor. 1936 Montrö Boğazlar Sözleşmesi uyarınca Karadeniz'e kıyısı bulunmayan yabancı bir ülke, Karadeniz'e toplam 45 bin tonu geçmeyecek askeri gemi sokabilir. Bu gemilerin burada bulunma süreleri 21 günü geçmemeli. NATO savaş gemilerinin amacından haklı olarak şüphelenen Rusya, Karadeniz Donanması üzerinden yabancı deniz araçlarını askeri kurallara göre takibe başlamıştır." Nogovitsin, üç haftalık sürenin dolmasını beklediklerini belirterek, "21 günün sonunda NATO savaş gemileri burada kalmaya devam ederse, ilk sorumlunun Türkiye olacağını hatırlatmak isterim" diye konuştu.

100 NATO füzesi toplandı

Söz konusu NATO savaş gemilerinde 2500 km menzilli, nükleer başlık taşıyabilen Tomahawk füzeleri bulunduğunu hatırlatan Nogovitsin, "Şu anda Karadeniz'de 100'e yakın füze toplandı. Bu füzeler bulundukları noktadan Kafkaslar bir yana, Baltık kıyısındaki St. Petersburg şehrini bile vurabilir. Rusya bu güçlerin varlığını elbette sorgulamak zorunda" dedi.

Karadeniz'deki NATO gemilerinden duyduğu rahatsızlığı dün ilk kez "alarm" düzeyinde değerlendirmeye başlayan Moskova, kendi filosunu da harekete geçirdi. Moskova kruvazörünün Sivastopol üssünden Abhazya karasularına girmesiyle, bölgedeki Rus savaş gemisi sayısı altıya çıktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*