Rusya'nın analiz zorunluluğu ihracatı etkilemedi

  • Giriş : 01.06.2006 / 00:00:00

Rusya Federasyonu'nun 1 Mayıs 2006 tarihinde itibaren ilaç kalıntısı yüzünden Türkiye'den ithal edeceği tarım ürünlerine analiz zorunluluğu getirmesi, yaş meyve sebze ihracatını etkilemedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ocak ayından bu yana düşüş gösteren ihracat, Mayıs ayı itibariyle artışa geçti. İlk beş aylık dönemde Avrupa pazarında sıkıntı yaşayan ihracatçı, Rusya'dan gelen taleplerle sevindi. Fakat, Rusya'nın 24 Nisan 2006 tarihinde Türkiye'den ithal edilen yaş meyve sebzede limitlerin üzerinde ilaç kalıntısı belirlenmesi üzerine analiz zorunluluğu getirmesi ihracatçıya şok etkisi yaptı. Rusya krizinden tecrübeli olan ihracatçı paniğe kapılmayarak sorunu kolay atlattı.

Antalya Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, Nisan ayından itibaren ihracatın iyi bir çıkış yakaladığını belirterek, "İlk üç aydaki yüzde 15'lere varan açığımız kapanarak artışa geçtik. Dışarıdaki mevsim koşullarının kötü olması ve kaliteli ürüne sahip olmamamız ihracatı hızlandırdı" dedi.

Analiz zorunluluğunun, Rusya'ya ihracatı olumsuz etkilemediğini kaydeden Satıcı, "Azalma olmadı, aksine artış oldu. Tarım Bakanlığı'na analizin 4-5 gün süreceğini, yığılmalar olacağını ifade ettik. Kumluca'daki laboratuarında devreye girmesini istedik. Bakanlık, ikna olarak diğer laboratuarlara da analiz yapma izini verdi. Tıkanıklık böylece aşıldı. Sıkıntıları ortaya koyarak baskı yapmasaydık çok ciddi sıkıntılar yaşayacaktık" değerlendirmesinde bulundu. Satıcı, don nedeniyle bu yıl ayva ve kaysıda biraz sıkıntı yaşanabileceğini dile getirdi.

Ocak ayından bu yana düşüş gösteren Antalya'nın ihracatı Mayıs ayında toparlandı. İlk dört aydaki yüzde 6'lık düşüş Mayıs ayında yüzde 1'e indi. Yaş meyve sebze ihracatı yüzde 3 arttı. Toplam ihracattan elde edilen gelir ise 156,6 milyon dolar olarak gerçekleşti. Antalya İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği'nin verilerine göre, 1 Ocak - 31 Mayıs 2006 tarihleri arasında, tekstil ve hammadde ihracatında yüzde 17 düşüş kaydedilirken yaş meyve sebze yüzde 3, kesme çiçek yüzde 10 oranında arttı. Ocak 2006 tarihinden bu yana yaş meyve sebzeden 102,2 tekstil ve hammaddeden 34,7 kesme çiçekten 19,5 milyon dolar döviz girdisi sağlandı. Mayıs ayında yine en fazla ihracat Almanya'ya yapıldı. Romanya'nın ikinci sıraya çıktığı listede Rusya üçüncü, Moldavya dördüncü, Bosna-Hersek de beşinci oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious