Rusya'nın çekilmeme nedeni!

Rusya'nın çekilmeme nedeni!.12073
  • Giriş : 17.08.2008 / 08:11:00

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Gürcistan'daki Rus birliklerinin mevzilerinden hemen çekilmelerinin söz konusu olmadığını belirtirken anlaşma metni tartışmaya yol açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tarafların, çatışma öncesi mevzilerine dönmelerini içeren bir ateşkes anlaşması imzalamış olmalarına, Rus birliklerinin Tiflis yakınındaki bir kasabayı terk etmelerine ve ABD'den gelen ''hızla çekil'' çağrılarına karşın Lavrov, ''geniş çaplı bir çekilmenin, Güney Osetya'da Rus birliklerince alınacak güvenlik önlemlerine bağlı olacağını'' söyledi.

Güney Osetya'daki ''Rus barış gücü'' askerlerini takviye edeceklerini, Rus güçlerinin, Güney Osetya'da güvenliği öncelikle pekiştirmeleri gerekeceğini belirten Lavrov, ''Güney Osetya çatışma bölgesine gönderilmiş olan Rus silahlı kuvvetleri birlikleri, bu güvenlik önlemleri alındığı zaman çekilecekler'' dedi.

Lavrov, bunun ne kadar zaman alacağı sorusuna ise ''gerektiği kadar'' karşılığını verdi.

Rusya Dışişleri Bakanı, bölgeye hangi ülkelerin barış gücü yerleştireceğine de ''ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice değil, Güney Osetya halkının karar vereceğini'' söyledi.

RUSYA'NIN İMZALADIĞI BELGE TARTIŞILIYOR

İmzalanan ateşkes anlaşmasına karşın Gürcistan'dan kapsamlı bir çekilmeye hemen başlamayan Rusya'nın tutumu tartışılıyor.

AB dönem başkanı olarak Rusya ve Gürcistan arasında yaptığı arabuluculuk sonucunda ateşkes anlaşması imzalanmasını sağlayan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, ''imzalanan anlaşmanın Rusya'ya ek güvenlik önlemleri alma hakkı tanıdığını'' teyit etti.

Sarkozy'nin makamından yapılan açıklamada, anlaşmanın Rusya'ya, ''ek güvenlik önlemleri alma hakkı verdiği, ama bu önlemlerin, Güney Osetya'ya çok yakın bölgeler dışında kalan yerlerle veya büyük Gürcü kentleriyle ilişkilendirilemeyeceği'' belirtildi.

Rusya da ''Güney Osetya'da ek güvenlik önlemlerini almadan kapsamlı çekilmeye başlamayacağını'' açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*