Rusya'nın en büyük kozu!

Rusya'nın en büyük kozu!.11202
  • Giriş : 29.08.2008 / 12:27:00

Daily Telegraph gazetesi, Rusya'nın önümüzdeki günlerde güç gösterisi amacıyla petrol akışını kısabileceği yolundaki kaygılara yer veriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Rusya, en erken Pazartesi günü petrol arzını keserek Doğu'yla Batı arasındaki krizi derinleştirebilir. Rusya'nın böyle bir adım atması, uluslararası piyasaları alevlendirebilir ve zaten son derece hassas bir dönemde, küresel mali sistemi sarsabilir.

Rus petrol şirketlerinin, Avrupa Birliği yaptırımları ve NATO'nun Karadeniz'deki faaliyetleri karşısında, Rus petrolünü Avrupa'ya taşıyan Druzba boru hattını kesmeye hazırlandıkları ve Kremlin'den gelecek emri bekledikleri yolunda haberler bulunuyor.

Financial Times gazetesi ise Rusya'nın Gürcistan'ın iki ayrılıkçı bölgesi Güney Osetya ve Abhazya'yı tanımasının, kendi isyancı bölgelerinde domino etkisi yaratabileceği yorumunu yapıyor.

“Carnegie düşünce kuruluşunun Moskova bürosundan Aleksi Malaşenko, "Bu durumda Çeçenistan'da yaşayan biri, 'Kosova ve Güney Osetya, bağımsızlığını elde edebiliyorsa, ben de bunu yapabilirim' diye düşünebilir." diye konuştu, ancak ekledi: "Tabii bu, hemen yarın savaş başlatacakları anlamına gelmiyor. Ancak bağımsızlık prensibi, eskisinden daha fazla farkedilir durumda artık."

Financial Times, ayrıca Avrupa Birliği hükümetlerinin, Moskova'yla uzun vadeli işbirliğini öngören anlaşmalara ilişkin görüşmeleri, Gürcistan krizi nedeniyle erteleyebileceklerini de ekliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*