'Rusya'nın G8'deki nüfusu artıyor'

  • Giriş : 10.02.2008 / 11:36:00

Rusya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Aleksey Kudrin, sanayileşmiş sekiz ülkenin oluşturduğu G8'de Rusya'nın nüfuzunun her geçen gün daha da arttığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Japonya'nın başkenti Tokyo'da yapılan G8 ülkelerinin Maliye Bakanları ve Merkez Bankası yetkililerinin zirvesinde gazeteciler ile görüşen Kudrin, Rusya ekonomisini her geçen gün güçlendiğini ve G8'deki nüfuzunun da buna oranla arttığın söyledi.

Kudrin, "Rusya'nın G8'deki etkisi her görüşme ile daha da artıyor. Bu bizim ekonomimizin, borsamızın hızla büyümesinden kaynaklanıyor. Bugün bu göstergeler üzere gelişen pazarlar içinde ikinci ya da üçüncü sıradayız. Bu da Rusya'nın diğer ülkeler ile yapılan ticaretinin hızla artmasından kaynaklanıyor." diye konuştu. Rus Maliye Bakanı örnek olarak geçen sene Japonya ile yapılan ticaretin yüzde 58 oranında artarak 21,3 milyar dolara çıktığını söyledi.

Kudrin ayrıca Rusya'nın altın rezervlerinin her geçen gün arttığını söyleyerek, bununla birlikte enerji alanında da ülkenin dünyada vazgeçilemez konumda olduğunu vurguladı.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious