Rusya'nın gözü Irak'ta!

Rusya'nın gözü Irak'ta!.11396
  • Giriş : 11.04.2009 / 13:56:00

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, Moskova'da Rus şirketleri ile bir araya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Rusya'nın dev petrol şirketi LUKoil Başkanı Vahit Alekperov, Irak eski lideri Saddam Hüseyin döneminde imzalanan Batı Kurna-2 petrol bölgesi anlaşmasının yenilenebileceğini kaydetti.

Dün Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ve Rusya Başbakanı Vladimir Putin'le görüşen Maliki, liderlerden Rus şirketlerin Irak'ta yatırım yapmalarını talep etti. Rusya Enerji Bakanı Sergey Şmatko da yaptığı açıklamada, Irak başbakanının petrol ve doğalgaz sahalarındaki ihalelerle ilgili Rus şirketlerine yönelik herhangi bir ayrımcılık yapılmayacağı konusunda taahhütte bulunduğunu söyledi.

Irak geçen yıl da Rus petrol şirketleri LUKoil, Rosneft ve Tatneft'in yapılacak ihalelere katılmaları konusunda çağrıda bulunmuştu. Rusya 1997 yılında Saddam Hüseyin devrilmeden önce imzalanan Batı Kurna-2 bölgesine ilgi duyuyor. LUKoil Başkanı Alekperov, Ria Novosti haber ajansına yaptığı açıklamada, eski anlaşmanın yenilenebileceğini kaydederek bölgede yatırıma ilgi duyduklarını belirtti. Alekperov, "İhale şartları, oyunun kuralları uygun. Yatırımların geri dönüşünü sağlamak için yasal zemin de hazırlanıyor. Biz de Batı Kurna-2 bölgesindeki anlaşmayı yeni yasalara göre adapte etmek istiyoruz." şeklinde konuştu.

Rusya temaslarının başarılı geçtiğini, ikili ilişkilerde yeni açılımlar elde edildiğini belirten Maliki, "Sizin yatırımlarınızı biz garanti ediyoruz. Irak tüm alt yapısını yeniden kurması gerekiyor. Petrol ve doğalgaz alanlarında yatırımlarını geliştirmeye ihtiyacı var. Çalışmak istediğiniz her alanda işbirliğine hazırız." dedi.

Medvedev ve Putin tarafından sıcak bir ilgi ile karşılanan Maliki, Moskova'dan tam destek aldı. Medvedev görüşmede, "Demokratikleşme yolunda ilerleyen Irak'ın gelişimine katkı sağlamak istiyoruz." dedi. Moskova ziyaretini tarihi olarak değerlendiren Irak başbakanı da "Irak'ta durum istikrara kavuştu. Birlik hükümetinin kurulması için büyük çabalar ortaya kondu. Şimdi de tüm ülkelerle ve Rusya ile ilişkileri yeniden kurmak istiyoruz." ifadelerini kullandı. Rusya başbakanı da görüşmede Rusya'dan bir hükümet heyetinin kısa sürede Bağdat'a gideceğini ve yatırım konularında gerekli çalışmaları yapacaklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*