Rusya'nın Kafkasya tatbikatı başladı

Rusya'nın Kafkasya tatbikatı başladı.20561
  • Giriş : 29.06.2009 / 15:00:00

Rusya'nın binlerce asker, tank ve ağır askeri araçların katılımıyla Kuzey Kafkasya'da düzenlediği askeri tatbikat başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uzmanlar, "Kafkasya 2009" adı verilen tatbikatın, hemen yanı başındaki Gürcistan'a uyarı niteliği taşıdığını savunuyor.

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, tatbikata 8 bin 500'den fazla askerin yanı sıra yaklaşık 200 tank ve zırhlı araç, 100 ağır top ile Rusya'nın Karadeniz Donanmasının bazı birimlerinin katıldığı kaydedildi.

Açıklamada, Rusya Genelkurmay Başkanı Nikolay Makarov tarafından da izlenen tatbikatta, kriz durumunda çıkabilecek kontrol dışı çatışmaya verilecek karşılık üzerinde yoğunlaşılacağı belirtildi.

NATO'nun geçen ay Gürcistan'da birkaç yüz askerin katılımıyla yaptığı tatbikata sert tepki gösteren Rusya, bunu "tahrik" olarak değerlendirmişti.

Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Aleksandır Kolmakov, Rus basınına yaptığı açıklamada, "Kafkasya 2009"nun NATO'nun savaş oyunları sonucu düzenlendiğini ve Sovyetler Birliği dönemindeki tatbikatlara kıyasla son derece büyük olduğunu kaydetti.

Kuzey Kafkasya Askeri Bölgesi Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Andrey Bobrun da Rus-İtar-Tass ajansına yaptığı açıklamada, bugün başlayan tatbikatın 6 Temmuza kadar devam edeceğini söyledi.

Bobrun, tatbikatın Krasnadar, Stavrapol, Astrahan, Volgagrad, Rostov, Kuzey Osetya, İnguşetya, Dağıstan, Karaçhayevo-Çerkez ve Çeçenistan bölgelerinde yapılacağını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*