Rusya'nın kararı kriz yarattı

Rusya'nın kararı kriz yarattı.7687
  • Giriş : 26.08.2008 / 18:50:00

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'in Abhazya ve Güney Osetya'yı tanıma kararı, dünyada tepki görürken en sert eleştiri ABD ve AB ülkelerinden geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice konuyla ilgili, "Üzücü bir karardır. Amerika Birleşik Devletleri, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi bir üyesidir ve bu kararın Güvenlik Konseyi'ne gelmesine bile gerek yok. Rusya bu kararla kendisinin de üye olduğu BM Güvenlik Konseyi'ne karşı koydu" diye konuştu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de, Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsızlıklarını tanıma kararını kınayarak, bunun hiçbir şekilde kabul edilemez olduğunu vurguladı. Bu kararın toprak bütünlüğü temel ilkesine ters düştüğünü belirten Merkel, 1 Eylül'de toplanacak olan Avrupa Birliği zirvesinde Avrupa'nın Rusya ile ilişkileri değerlendireceğini de ifade etti.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Dönem Başkanı Finlandiya Dışişleri Bakanı Alexander Stubb ise, Rusya'nın Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsızlıklarını tanımasını kınayarak, bu kararı AGİT temel ilkelerine karşı bir darbe olarak niteledi. Stubb yaptığı açıklamada, "Rusya, AGİT ilkelerine uyarak Gürcistan'ın toprak bütünlüğüne saygı göstermelidir" diyerek, Fransa arabuluculuğunda imzalanan Rusya-Gürcistan ateşkes anlaşması gereği Gürcistan'dan Rus askerlerinin çıkartılması sürecinin
tamamlanması gerektiğini yineledi.
Rusya Devlet Başkanı Medvedev, bugün Rus parlamentosunun Gürcistan'ın Abhazya ve Güney Osetya bölgelerinin bağımsızlığını tanıyan karar tasarısına imza attı.

-NATO GENEL SEKRETERİ:

NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, "Rusya'nın Güney Osetya ve Abhazya'yı bağımsız ülke olarak tanıması, Rusya'nın başta BM Güvenlik Konseyi kararlarındaki imzalarının ihlalidir" dedi.

De Hoop Scheffer, "NATO Gürcistan'ın toprak bütünlüğü ve bağımsızlığının tam destekleyicisidir. Rusya'nın bu kararı BM Güvenlik Konseyi'nde alınmış kararların ihlalidir" açıklamasında bulundu.

Genel Sekreter, "Rusya'nın son haftalardaki icraatı Kafkasya'da barışa, istikrara olan teminatını tamamen kuşkulara sevk etmektedir" ifadesini kullandı.

İNGİLTERE

İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband, Rusya'nın Gürcistan'dan ayrılmak isteyen Güney Osetya ve Abhazya'yı tanımasının haksız ve savunulamaz olduğunu belirterek, Rusya'nın Gürcistan'daki saldırganlığına karşı mümkün olan en geniş uluslararası koalisyonun kurulması çağrısında bulundu.

Miliband, yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'in "Rusya'nın Güney Osetya ve Abhazya'yı tanıyacağını açıklaması haksızdır ve kabul edilemez. Rusya'nın Gürcistan'daki saldırganlığına karşı mümkün olan en geniş koalisyonun kurulmasını sağlamak için, bugün uluslararası ortaklarımızla görüşmelerde bulunuyorum ve yarın da Ukrayna'ya gideceğim" dedi.

Miliband, "Rusya'nın yayımladığı kararnamelerle değiştirilemeyecek olan Gürcistan'ın bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü tümüyle destekliyoruz" ifadesini kullandı.

ROMANYA VE BULGARİSTAN

Romanya ve Bulgaristan, Gürcistan'dan tek yanlı bağımsızlıklarını ilan eden Abhazya ve Güney Osetya'yı kanıma kararı alan Rusya'yı eleştirdiler.

Romanya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "bu tek yanlı üzücü ve yasal temelden yoksun eylemin, bölgede durumu daha da zorlaştırma riski taşıdığı ve yine bölgede çatışmalara kalıcı bir çözüm bulunması perspektifine zarar verdiği" belirtildi.

Açıklamada, "Romanya'nın, Birleşmiş Milletler Sözleşmesi ve Helsinki Nihai Senedi'nde zikredilen temel uluslararası hukuk ilkelerine uymanın öneminin altını çizdiği" kaydedildi.

-BULGARİSTAN-

Bulgaristan da Rusya'nın Güney Osetya ve Abhazya'yı tanıma kararından "ciddi endişe" duyduğunu belirterek, Gürcistan'ın toprak bütünlüğüne desteğini teyit etti.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Dimitar Tisançev, yaptığı açıklamada, "Sofya'nın, Gürcistan'ın BM ve AGİT tarafından da olmak üzere uluslararası alanda tanınmış sınırlarında, bağımsızlığına, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne koşulsuz destek verdiğini" belirtti.

Sözcü, "bu tutumun, Bulgaristan'ın üyesi olduğu NATO ve AB tarafından da paylaşıldığını" kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*