Rusya'nın rüşvetle mücadele planı

Rusya'nın rüşvetle mücadele planı.10443
  • Giriş : 25.06.2008 / 16:57:00

Görev süresi boyunca en önemli uğraşlarından birinin yolsuzlukla mücadele olduğunu belirten Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'e, Kremlin yetkilileri tarafından yolsuzlukla mücadele alanında bir “strateji planı” sunuldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kremlin İdare Amiri Sergey Narişkin'in sunduğu planda, yolsuzlukla mücadeleyle ilgili olarak yeni bir yasa tasarısının 1 Ekimde parlamentoya sunulması ve yargı sisteminde alınması gereken önlemler bulunuyor.

Medvedev, Narişkin'i kabulünde yaptığı konuşmada, “Bana sunduğunuz planın üzerinde son derece dikkatle bir şekilde çalışacağım” dedi. Yeni yolsuzlukla mücadele stratejisinin içeriği hakkında ayrıntı verilmezken, Reuters haber ajansına açıklama yapan bir yetkili, Medvedev'in stratejiyle ilgili tasarıyı 2 Temmuzda parlamentonun üst kanadı Federasyon Konseyinde yapacağı konuşmada açıklayabileceğini söyledi.

Uluslararası Şeffaflık Örgütü tarafından hazırlanan 2007 raporunda, Rusya, yolsuzluk alanında Togo, Angola ve Endonezya ile aynı sınıfta gösterilmişti. Yolsuzluk konusuyla ilgili bir savcı, bu ay başında basına yaptığı açıklamada, yolsuzluğa bulaşan yetkililerin yılda 120 milyar dolar civarındaki bir rüşvet çarkının içinde yer aldığını, bu rakamın da Rusya bütçesinin üçte birine eşdeğer olduğunu söylemişti.

Medvedev de yolsuzluğu, "Rusya'nın güvenliğine yönelik en büyük tehditlerden biri" olarak değerlendirmişti. Medvedev, "Bu, ülkemiz için son derece sancılı ve zor bir sorun. Ulusal güvenliğimize karşı sistematik bir tehlike olan yolsuzluk, halk arasında, hükümetin düzeni sağlayabileceği ve vatandaşı koruyabileceği yönündeki inancı zayıflatıyor” ifadelerini kullanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious