Rusya'nın yeni keşfi Afrika

Rusya'nın yeni keşfi Afrika.8515
  • Giriş : 25.06.2009 / 09:08:00

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Mısır ziyaretinin ardından Afrika turunun ikinci ayağı olan Nijerya'da resmi temaslarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rusya ve Nijerya, başta enerji olmak üzere, uzay, ikili ticaret, nükleer santral ve diğer konularda bir dizi anlaşma imzaladı.
Rusya'nın dev enerji şirketi Gazprom, Nijerya'da 2,5 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirecek. Rusya'nın Sovyet sonrası dönemde Çin'in ve ABD'nin etkin olmaya başladığı bölgede, stratejik rekabetten geri kalmak istemediği yorumları yapılıyor.

Ria Novosti haber ajansının verdiği bilgiye göre, Nijerya Devlet Başkanı Umaru Yar'Adua ve Medvedev ortak düzenledikleri basın toplantısında enerji alanında işbirliğinin geliştirilmesine dikkat çekti. Gazprom'un doğalgaz alanında yatırımlarının ardından, bölgede inşa edilecek nükleer santral için de Rusya avantajlı konuma geldi.

Afrika'nın doğal kaynakları bakımından en zengin ülkelerinden biri olan Nijerya'nın ispatlanmış 35 milyar varil petrol rezervi ve 4,1 trilyon metreküp doğalgaz kaynağı bulunuyor. Petrol ihracında onuncu sırada yer alan ülke, 1999 yılından bu yana da sıvılaştırılmış doğalgaz ihracatı gerçekleştiriyor.

Medvedev, Afrika gezisine Namibya ve Angola ile devam edecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*