Rusya'ya 40 otomobil fabrikası kuruluyor

Rusya'ya 40 otomobil fabrikası kuruluyor.13587
  • Giriş : 08.06.2008 / 10:35:00

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forum'da yabancı şirket temsilcilerini Rusya'da yatırım yapmaya çağırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ülkede ekonomik gelişimin güvence altına alınması için rüşvetle mücadele ve hukuk alanında yatırımcıyı koruyacak yeni yasalar hazırladıklarını kaydeden Medvedev, hedeflerinin dünyanın ilk beş ekonomisi arasına girmek olduğunu söyledi.

Rusya ekonomi bakanlığı yatırım diretörü Dmitri Levçenko, St. Petersburg'da otomobil firmaları ile gerçekleştirdiği görüşmelerde 40 yabancı araba firmasının Rusya'da yatırım yapmayı planladıklarını açıkladı.

Levçenko 21 yatırımcı ile anlaşma imzaladıklarını kaydederek, "19 firma da anlaşma için görüşme talep etti. Bu anlaşmalar sayesinde otomobil yedek parça sanayinde ithalat en azından yarıya inecek" dedi.

Rusya başbakanı Vladimir Putin de özellikle otomobil sektöründe yabancı firmalarla ortak yatırımlara gidilmesi konusunda talepte bulunmuştu. Hükümetin belirlediği hedefe göre 2012 yılına gelindiğinde oto yedek parçasının yüzde 60'ı yerli fabrikalardan karşılanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious