Rusya'ya bakıma giden helikopterler geri dönmedi

  • Giriş : 21.09.2007 / 08:35:00

Jandarma Genel Komutanlığı'nın bakım yapılmak üzere üç yıl önce Rusya'ya gönderdiği dört MI-17 helikopteri ortadan kayboldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

 JSC Kazan firması helikopterlerin bakımını tamamlayamayınca sözleşme fesh edildi

Jandarma Genel Komutanlığı'nın bakım yapılmak üzere üç yıl önce Rusya'ya gönderdiği 4 adet MI-17 helikopterinin akıbeti "sır" oldu. Jandarma Genel Komutanlığı, 1995'te Rusya Federasyonu'ndan 19 adet MI-17 helikopter satın aldı. Helikopterler yıllarca askeri operasyonlarda görev aldı.

İKİSİ HAKKARİ’DE DÜŞTÜ

Filodaki helikopterlerden 2'si, üç yıl önce Hakkari'de teknik arıza ve hava şartları nedeniyle düştü. Jandarma, MI-17'lerin "depo seviyesi" bakımlarının yapılması için uluslararası ihale açtı. 4 Aralık 2002'de sonuçlanan ihaleyi 13,5 milyon dolarlık teklifi ile Rusya Tataristan'da yerleşik Joint Stock Company Kazan (JSC) adlı Rus firması kazandı. Jandarma, JSC firmasının Türkiye temsilcisi şirket ile sözleşme imzaladı. Sözleşme gereği, 17 adet MI-17 helikopterinin 4'erli partiler halinde bakımının yapılması benimsendi.

TAMAMEN SÖKÜLDÜLER

Kayıtlarda "ambulans" olarak gösterilen 4 helikopter, 12 Mayıs 2004'de Esenboğa Havalimanı'ndan Antonow- 124 tipi nakliye uçağı ile firmanın St. Petersburg'taki fabrikasına gönderildi. St. Petersburg'taki fabrikada 4 helikopter tamamen söküldü. Ancak, aradan üç yılı aşkın bir zaman geçmesine karşın 4 helikopterin bakımı tamamlanamadı ve Türkiye'ye teslim edilmedi. Sökülen, motor, gövde ve aktarma organlarının bakım için Rusya'nın çeşitli kentlerindeki fabrikalara gönderildiği ileri sürülen dört helikopterin akıbeti bilinmiyor.

BU SORULARIN CEVABI ARANIYOR

Sözleşmede 17 helikopterin bakımlarının başlangıç ve teslim tarihleri açıklandı mı?

İhale sürecinde iki yıl, bakım yapılamadığı içinde üç yıl zaman kaybedildi. Yeni ihalede bakım fiyatı en az 2 katına çıkacaktır. Bunun sorumluluğunu kim üstlenecek?

JSC Kazan firmasının battığı ve helikopterlerin götürüldüğü, fabrikanın satıldığı iddiaları doğru mu?

İtilaf halinde neden Ankara'daki mahkemeler uyuşmazlık mahkemesi gösterildi?

Yasal süreç başlatıldı mı?

Jandarma Genel Komutanlığı'nda bunun sorumluları kimlerdir? Sözleşmeyi imzalayan yüksek rütbeli personel ve komutanlar hakkında bir işlem başlatıldı mı?

2002'deki ihalenin komisyon başkanı general kimdir? O General şimdi nerede görevlidir?

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious