Rusya'ya giden Rice, havayı yumuşattı!

  • Giriş : 15.05.2007 / 00:00:00

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya ve ABD’nin, ilişkilerindeki "havayı yumuşatma" konusunda anlaştığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Rusya’yı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesinin ardından açıklama yapan Lavrov, Putin ve Rice’ın "polemiklerdeki havayı yumuşatmanın gerekliliği" üzerinde hemfikir olduklarını belirtti.
Lavrov, "Amerikan tarafının, Rus-Amerikan ilişkilerinin her iki ülkede gelecek yıl yapılacak başkanlık seçimleri kampanyalarının rehinesi olmaması" gereğini dile getirdiğini, "Putin’in de bu yaklaşımı desteklediğini" kaydetti.
ABD ile Rusya arasında, özellikle ABD’nin eski Doğu Bloku ülkelerine füze savunma sistemi unsurlarını yerleştirme önerisi gibi bazı konularda anlaşmazlıklar yaşanıyor.
Rusya, ABD’nin Polonya ve Çek Cumhuriyeti’ne konuşlandırmak istediği füze savunma sistemine, kendi güvenliğine tehdit oluşturacağı gerekçesiyle karşı çıkıyor.
Washington yönetimi, Rusya’nın bu tepkisine rağmen, füze kalkanının konuşlandırılmasıyla ilgili olarak söz konusu ülkelerle resmi görüşmelere bu ay başlayacağını bildirmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious