Rusya’ya imajmaker

  • Giriş : 04.05.2006 / 00:00:00

Rusya, sonradan üye olduğu G-8 zenginler kulübündeki koltuğunu korumak için Amerikalı bir imajmaker tuttu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Pepsi, IBM, Kodak gibi dünya çapında dev şirketlere hizmet veren Ketchum Şirketi’nin St. Petersburg’daki zirvede Rusya’ya profesyonel destek vereceğini Hürriyet’e doğrulayan Kremlin Sözcüsü, ’Batılı, bizi Batılı’ya daha iyi anlatır’ dedi.

DEVLET Başkanı Vladimir Putin yönetimindeki yeni Rusya tarihinde önceki gün bir ilk daha yaşandı. 15 yıl önce komünist ideolojiyi çöpe atarak batılı kapitalist modeli benimseyen ülke, taklit ettiği sistem tarafından yine de iyi anlaşılmadığını, takdir edilmediğini düşünerek ilk defa imaj düzeltmek için Amerikan tanıtım şirketinin hizmetine başvurdu.

Kremlin Sarayı tarafından ITAR-TASS ajansına yapılan açıklamaya göre Rusya imajının düzeltilmesi işi Amerikan Ketchum şirketine verildi. Pepsi, Kodak, IBM gibi uluslararası şirketler için çalışan Ketchum, Temmuz ayında St. Petersburg’da yapılacak G-8 zenginler zirvesinde Rus politikasını dünyaya satacak. Kremlin Sarayı’nın Rusya’nın imajını parlatması için bu şirketi seçmesinde Davos Dünya Ekonomik Forumu’nda gösterdiği başarının büyük rol oynadığı söyleniyor.

KREMLİN: AMAÇ DOĞRULUK

Rusya açısından devrim sayılan "imaj için profesyonel destek" girişimini sormak için Putin’in basından sorumlu yardımcısı Dmitri Peskov’u aradık.

Hürriyet gazetesini Türkiye’de diplomat olarak çalıştığı dönemlerden gayet iyi bilen ve Türkçe’yi ana dili gibi konuşan Peskov, samimi bir sohbette merakımızı gidermeye çalıştı:

"Senin kulağına gelen haberlerde küçük ama önemli bir hata var. Kremlin Sarayı tanıtım şirketini, Rusya’nın genel imajını düzeltmesi için tutmadı. G-8 zirvesi öncesi ve sonrasında burada alınacak kararların doğru ve hatasız, çarpıtılmadan dünya kamuoyuna ulaştırılması için görevlendirildi. Anlayacağın G-8 zirvesine hazırlık yapan Rusya Organizasyon Komitesi’nin kararıyla yabancı tanıtım şirketi seçildi. Temel düşüncemiz ’Batılı Batılı’ya bizi daha iyi anlatabilir’. Örneğin G-8 zirvesinde yalnız ABD veya Rusya’yı değil, Türkiye’yi de yakından ilgilendiren dünyadaki enerji kaynakları meselesi odak konulardan biri olacak. Bunun yanı sıra kuş gribi gibi bulaşıcı hastalıklar ve dünya çapında bunlara karşı alınması gereken önlemler de geniş biçimde tartışılacak. Yabancı tanıtım şirketi, Batı medyasıyla sıkı temas halinde çalışarak zirve kararlarının gerçekçi, çarpıtılmadan kamuoyuna ulaştırılması sürecinde önemli rol alacak."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious