Rüya takım, 12 Dev Adam'la karşılaşacak

  • Giriş : 14.01.2008 / 17:09:00
  • Güncelleme : 14.01.2008 / 17:27:36

ABD Basketbol Milli Takımı, hazırlık maçı yapmak için 12 Dev Adam'ı Çin'e davet etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Basketbol Federasyonu'ndan yapılan açıklamada, Macau kentinin ev sahipliği yapacağı organizasyon için iki ülke Basketbol federasyonları arasındaki temasların devam ettiği bildirildi.

FIBA Dünya Merkez Yönetim Kurulu Toplantısı için 8-9 Aralık 2007 tarihlerinde ABD'nin Chicago kentinde bulunan Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel'e sözlü olarak iletilen bu teklifin, bu ay resmi olarak federasyona bildirildiği ve değerlendirmeye alındığı belirtildi.

2006 Dünya Şampiyonası'nda bronz madalya kazanan, 2007'deki Amerika Kıta Şampiyonası'nda namağlup şampiyonluğa ulaşarak olimpiyatlara katılma hakkı elde eden ABD Milli Takımı'nın, 31 Temmuz-2 Ağustos tarihleri arasında Türkiye'nin yanı sıra Litvanya ile de maç yapacağı kaydedildi.

Teklifin kabul edilmesi durumunda, (A) Milli Basketbol Takımı'nın tüm seyahat ve konaklama masraflarını ABD Milli Takımı karşılayacak.

-''TÜRKİYE, EN ÖNCELİKLİ ÜLKELERDEN BİRİ HALİNE GELMİŞTİR''-

Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, ABD Milli Takımı'nın davetiyle ilgili, ''Bu hem basketbolumuz, hem Türk sporu hem de ülkemiz adına önemli bir tekliftir ve bizleri gururlandırmıştır'' dedi.

Milli takım kurmaylarıyla şu anda bu konuyu değerlendirdiklerini, Avrupa Şampiyonası Elemeleri öncesindeki hazırlık programına uygun olması halinde teklifi kabul edeceklerini belirten Demirel, ''Ancak cevabımız ne olursa olsun, bu teklif Türkiye'nin, Türk basketbolunun ve Türkiye Basketbol Federasyonu'nun dünyadaki yeri ve itibarı bakımından çok anlamlıdır'' değerlendirmesini yaptı.

Düzenledikleri seçkin organizasyonlar, milli takımın katıldığı turnuvalar, ülkenin yetiştirdiği oyuncular, milli takımlar ve kulüp takımları düzeyinde elde edilen başarılar ve altyapılarda alınan iyi neticelerle Türk basketbolunun bugün takdir edilen bir noktaya geldiğini vurgulayan Demirel, şöyle dedi:

''Tüm bunların tabii bir sonucu olarak da bugün Türkiye, Basketbol denilince akla gelen en öncelikli ülkelerden bir tanesi haline gelmiştir. 2004 yılında Olimpiyatlar öncesinde ülkemizde ağırladığımız ABD Milli Takımı'nın, 2008 Olimpiyatları öncesinde son provasını yapmak üzere milli takımımızı, tüm seyahat ve konaklama masraflarını karşılayarak Çin'e davet etmesi bunun en güzel örneğidir. Bu hem basketbolumuz, hem Türk sporu, hem de ülkemiz adına önemli bir tekliftir ve bizleri gururlandırmıştır.''

Türkiye'yi dünyanın önde gelen 10 Basketbol ülkesinden bir tanesi haline getirme hedefleri olduğunu hatırlatan Demirel, (A) Milli Basketbol Takımı'nın katıldığı son iki Dünya Şampiyonası'nda 9. ve 6. olduğunu ifade ederek, ''Bir sonraki dünya şampiyonasına ise biz ev sahipliği yapacağız ve bu kez madalya hedefliyoruz. Bu tablo da açıkça gösteriyor ki ilk 10 hedefimizi gerçekleştirmiş durumdayız'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious