Rüya tamam!

  • Giriş : 08.05.2007 / 00:00:00

Ankara-İstanbul istikametindeki ikinci tüp açıldı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gümüşova-Gerede otoyolu kapsamındaki Bolu Dağı geçişinin en önemli kesimini oluşturan Bolu Dağı tünelinde, Ankara-İstanbul istikametindeki ikinci tüp, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşarı Sabri Özkan Erbakan tarafından açıldı.

Erbakan, tünelden ilk geçiş yapan araçlara, Bolu çikolatası ve çiçek hediye etti.

Yapımına 1993 yılında başlanan Bolu Dağı Geçiş Projesi'nin 23 Ocak'ta açılan ilk tünelinin ardından Ankara - İstanbul istikametindeki ikinci tünel de düzenlenen törenle hizmete girdi. Müsteşar Sabri Erbakan ile Düzce Valisi Halil Nimetoğlu'nun katıldığı açılış töreni ile 14 yıllık proje tamamlanmış oldu.

Açılış öncesinde kısa bir konuşma yapan Müsteşar Erbakan, ilk tüneli Ocak ayında açtıklarını hatırlatarak, "Kışın eksikleri olduğu için, tüneli tek taraflı olarak açmıştık. Ancak söz verdiğimiz gibi ikincisini de kısa sürede tamamladık ve şimdi açıyoruz. Ülkemize hayırlı olsun." dedi.

Konuşmanın ardından Müsteşar Erbakan yapımcı firma İtalyan ASTALDİ yöneticileri ile birlikte kurdelayı keserek tüneli trafiğe açtı.

İkinci tünelin de hizmete girmesi ile birlikte tünelden geçiş yapmak üzere gelen ilk araca Sabri Erbakan ve Vali Nimetoğlu önce çiçek sonra da hediye takdim ederek hayırlı yolculuk dileğine bulundular.

Toplam 800 milyon dolarlık Ankara-İstanbul Oto Yolu Bolu Dağı Geçiş Projesi'nin her iki tüneli 283 milyon dolara mal oldu. 23 Ocak'ta açılan 2 bin 788 metrelik ilk tünelden sonra, bugün açılışı gerçekleşen ikinci tünel 2 bin 954 metre uzunluğunda. Her iki tünel ile birlikte İstanbul-Ankara arasındaki ulaşım süresinin 3.5 saate inmesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious