Rüzgar durunca ağaç tekrar doğrulur

  • Giriş : 22.06.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, enflasyon hedefinde herhangi bir değişiklik olmayacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Maliye Bakanlığı'nda, Bakan Unakıtan ile ortaklaşa bir basın toplantısı düzenleyen Babacan, Merkez Bankası'nın açıkladığı Finansal İstikrar Raporu'na dikkat çekerek, Türk bankacılık sektörünün tarihinin en güçlü noktasında olduğunu söyledi.

Türk bankacılık sektörünün, OECD ülkeleri içerisinde, sermaye yeterlilik rasyosu açısından en yüksek değere sahip sektörü olduğunu belirten Babacan, "Bankaların yurtiçi ve yurtdışı bankalarla gerçekleştirdiği, devir, birleşme ve satın alma işlemleri yine sektörü daha güçlü ve rekabetçi bir konuma taşımış oldu. Mali göstergeler, sektörün oldukça sağlam bir yapıda olduğunu göstermektedir" şeklinde konuştu.

Yapısal reformlar kapsamında bugüne kadar bir çok alanda köklü adımlar adıldığını ifade eden Babacan, "Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanunu, Kamu İhale Kanunu, Vatandaşın Bilgi Edinme Kanunu, Kamu Görevlileri için Etik Kurallar düzenlemesi, Kamu istihdamı ve yatırım programının rasyonelize edilmesi, atılan adımların başlıcalarıdır. Yeni Bankacılık Kanunu ile bankacılık sektörünün denetim ve gözetim çerçevesi, Avrupa Birliği standartlarına yükseltildi ve sektörün sağlıklı işleyişine yönelik sağlam bir altyapı da böylece oluşturulmuş oldu. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu şu anda bu yeni kanunun uygulama yönetmeliklerini hazırlama çalışmalarını hızla sürdürmektedir"

Babacan, piyasa hareketliliğinden bir yıl önce yaptıkları çalışmalarda, olası faiz hadlerinde ya da kurlarda olabilecek hareketlerde bankaların tek tek tüm bilançolarıın gözden geçirildiğini, simülasyonlar yapıldığına işaret ederek, "Bütün bu analizlerde, bankaların, faiz hadlerine ve kur seviyesine karşı çok korunaklı bir bilanço yapısına sahip olduğu görülmüştür. Bu hareketlilikte görüyoruz ki Türk Bankacılık sektörü, tarihinin belkide en güçlü noktasında ve özellikle Merkez Bankamız'ın açıklamış olduğu finansal istikrar raporuna bakacak olursanız, finansal istikrar endeksi tarihinin en üst noktasındadır" dedi.

Kamu bankalarının yeniden yapılandırılması ve özelleştirmeye hazırlanmaları konularında da önem adımların atıldığını kaydeden Babacan, Halk Bankası'nın özelleştirilmesine ilişkin olarak danışman firma seçiminin tamamlandığını, uygulamaya yönelik çalışmaların devam ettiğini, Vakıfbank'ın ilk halka arz sürecinin başarıyla sonuçlandırıldığını söyledi.

Babacan, mali sektörde kaydedilen gelişmeleri kapsamlı bir şekilde değerlendirilmek amacıyla IMF ve Dünya Bankası ile birlikte yürütülen Mali Sektörün Değerlendirilmesi programının başlatıldığı, bu reformun, tüm finans sektörünün çok daha şeffaf bir şekilde uluslararası standartlarda revize edilmesi ve ayrıca raporlanması açısından çok önemli olduğunu ve reformun takvime uygun bir şekilde devam ettiğini anlattı.

"RÜZGAR DURUNCA AĞAÇ TEKRAR DOĞRULUR"

IMF ile yapılan Stand-By anlaşması çerçevesinde 3. ve 4. gözden geçirme ile ilgili çalışmaların çok kısa bir süre içinde tamamlanmış olacağını ifade eden Babacan, IMF İcra Direktörleri Kurulu'nun, Temmuz ayı içinde toplanarak bu gözden geçirme çalışmasını resmi olarak da sonuçlandırmasını beklediklerini söyledi.

Ekonomik programının en temel ve en öncelikli hedefinin enflasyon ile mücadele ve fiyat istikrarı olduğunu altını çizen Babacan, son 3-4 yılda gerçekleşen enflasyondaki düşüş sürecinin enflasyon dinamiğinde gözlenen reel dönüşüm ve iyileşmelerin aslında bir sonucu olduğunu vurguladı.

Babacan, mali disiplin ve Merkez Bankası'nın bağımsızlığı, ekonomik politikaların güvenilirliğinin artması, fiyatlama davranışlarında değişme, kur ve emtia fiyatlarında enflasyona geçişkenliğin yapısının değişmesi, enflasyonist bekleyişler ve ataletin kırılmasının çok önemli kazanımlar olduğunu ve bunları korumakta ve daha da güçlendirmekte kararlı olduklarını belirterek, şnları kaydetti: "Enflasyonla ilgili özellikle bu yıl meydana gelen global piyasalardaki hareketlilik, yıl sonu için öngördüğümüz hedefin belki de bir miktar üzerinde bir enflasyonla bu yılı kapatmamızı getirecek. Ancak, ben daha önce de ifade ettim. Bunu aynı rüzgarlı bir havada köklü bir ağacın hafif bir eğilmesine benzetmek gerekiyor. Yani rüzgar devam ettiği sürece belki bu hedeflerden bir miktar uzaklaşılacak. Ama bu rüzgarlar kesildiği zaman tekrar nasıl ağaç eski yerine döner aynen sapa sağlam devam ederse enflasyonla mücadeledeki hedefimize yine aynı o şekilde yaklaşmaya devam edeceğiz"

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Babacan "Enflasyon hedefinde revizyona gidecek misiniz?" sorusuna hedefte değişiklik yok mesajını verdi. Enflasyon hedeflerinde kesinlikle bir değişikliğin olmayacağını vurgulayan Babacan, 2007 ve 2008 yıllarında enflasyon hedefinin yüzde 4 olduğunu hatırlattı. Babacan, hedef ile tahminin birbirine karıştırımaması gerektiğini, tahminlerin değişeceğini ancak hedefin ulaşılması gereken bir konu olarak kalacağını söyledi. Babacan, Merkez Bankası'nın daha önce birçok kez açıkladığı üzere tüm para politikalarının bu hedefler doğrultusunda gerçekleşeceğini belirterek, şöyle devam etti: "Hükümet olarak, hem bütçe disiplini açısından hem de diğer uygulamaları açısından bu enflasyon hedeflerine ulaşabilmek için ne gerekirse yapmaya devam edeceğiz. Bunun içersinde hem kamu ürünlerinin, kamunun fiyat destekli ürünlerinin politikalarında, aynı zamanda gelirler politikalarında gelecek sene için yüzde 4 ve ondan sonraki sene için yüzde 4 hedeflenecek, buna uyumlu kararlar alacağız. Bu, yine enflasyon ile mücadele için kararlılığımızın en önemli, en somut delili olacak"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious