Rüzgar enerjisi, Karadeniz'de santrale dönüştü

  • Giriş : 25.09.2006 / 00:00:00

Yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan rüzgar enerjisi, Karadeniz'de santrale dönüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yıllık kesintisiz rüzgar esimini 300 gün olarak hesaplayan Samsun'un Tekkeköy ilçesine bağlı Kutlukent Belediyesi, enerji santralini Asarağaç köyündeki belediyeye ait piknik alanına kurdu.

Belediye yetkilileri, günde elde edeceği yaklaşık 30 kilovatlık enerji ile piknik alanını aydınlatacaklarını kaydetti.

Piknik alanına kurulan rüzgar enerjisi santrali, organize sanayi bölgesindeki bir firma tarafında yapıldı. Bir ayda tamamlanan santral, yaklaşık 10 metre yüksekliğinde. 3 pervane ile çalışan santral, rüzgarın süresi ve şiddeti karşılığında enerji üretecek.

Küçük çaplı olması sebebiyle sadece dar bir alanın aydınlatılmasında kullanılacak olan santralin Karadeniz'e örnek olması düşünülüyor. Karadeniz Bölgesi'nin coğrafi yapısı itibariyle rüzgar enerjisine uygunluğundan hareketle böyle bir santral kurduklarını kaydeden Kutlukent Belediye Başkanı Hayati Tekin, bu santralde üretilen temiz enerjiyi bütün Karadeniz'e tanıtacaklarını söyledi.

Gelecek nesillere pis ve riskli ve çevre bırakmamak için böyle enerji kaynaklarının kullanılmasının sağlanması gerektiğini ifade eden Tekin, "Bu tip bir doğa yapısının rüzgar sirkülasyonuna elverişli olmasından hareketle rüzgar enerjisine dayalı bir şey yapmak istedik. Oluşan rüzgar koridorunu santrallerle yakalamak gerekiyordu. Bizde böyle bir santral kuralım dedik. Burada 30 kilovat arasında enerji alacağımızı ümit ediyoruz. Asıl amaç, enerji alıp kar etmek değil, bu örneği tüm Karadeniz'e sunmak. Üreteceğimiz enerjiyi ise piknik alanımızın aydınlatılmasında kullanacağız. Dolayısıyla elektrik faturasından tasarruf elde etmiş olacağız." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious