Rüzgar enerjisi önem kazanıyor

  • Giriş : 01.05.2007 / 00:00:00

Türkiye'de enerjide dışa bağımlılık azaltılmaya çalışılırken, bu kapsamda önem kazanan yenilenebilir enerji kaynakları arasında sayılan rüzgar enerjisine ilgi hızla artıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Elektrik enerjisi ihtiyacı her geçen gün artan Türkiye'de enerjide dışa bağımlılık azaltılmaya çalışılırken, bu kapsamda önem kazanan yenilenebilir enerji kaynakları arasında sayılan rüzgar enerjisine ilgi hızla artıyor.

Şu an itibariyle 131.5 megawatt kurulu güce sahip rüzgar santrallerinin kapasite toplamı 2009 yılında 742.11 megawatta ulaşacak.

Çeşme'de 1998 yılında toplam 8.70 megawatt kapasitede kurulan iki rüzgar santrali ile başlayan rüzgar enerjisi yatırımı, bu yılın sonuna kadar Çanakkale - Gelibolu, Manisa - Sayalar ve Hatay - Samandağ da kurulacak üç üretim tesisi ile 206.95 megawatta ulaşacak.

2008 yılında İstanbul'da Gaziosmanpaşa, Çatalca, İzmir'de Aliağa Kemalpaşa, Balıkesir'de Bandırma, Şamlı'da, Hatay - Samandağ, Aydın - Çine ve Çanakkale'de toplam 405.16 megawatt kurulu güçte üretim tesisi kurulması planlanırken, 2009 yılında Osmaniye - Bahçe'de tek başına toplam 130 megawatt kapasiteli kurulacak rüzgar santrali ile toplam kapasite 742.11 megawatta ulaşacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), rüzgar enerjisine dayalı üretim tesisi kurmak için kuruma yapılan başvuruları da karara bağladı. Buna göre 30 Nisan kurul kararıyla EPDK, toplam 847.55 megawatt kurulu güçte yeni RES lisansı verirken, 188.55 megawatt güçte kurulması planlanan tesis için lisans verilmesini uygun gördü.

Kurul, 32 şirketin RES üretim lisansı başvurusunu reddederken, 10 şirketin lisansını iptal etti, dört şirketin de lisansını sonlandırdı.

Böylelikle EPDK, yatırıma geçemeyen, öngörülen sürede yeterli gerçekleşmeleri gösteremeyen şirketlerin lisanslarını iptal etmek suretiyle rüzgar alanında ciddi yatırım yapacak şirketlerin önünü açmayı planlıyor.

Talep çok olunca başvuru alma tarihi ertelendi

Rüzgar enerjisine dayalı üretim tesisi için lisans başvurusu sayısının beklenenden çok olması üzerine, EPDK gerekli incelemeleri yapmak üzere 1 Mart 2007 olarak belirlenen başvuru alma tarihini 1 Ekim 2007'ye erteledi.

Karasal (on-shore) rüzgar açısından zengin sayılabilecek bir konumda olan Türkiye'de özellikle Balıkesir, Çanakkale, İzmir, Manisa, Hatay illeri rüzgar potansiyeli açısından başı çekiyor.

2007 itibariyle Türkiye'de tamamlanmış toplam yedi rüzgar santrali bulunurken, 14 tesisin yapımı devam ediyor, iki tesisin de yap-işlet-devret modeliyle devreye girmesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious