"Rüzgar enerjisi ve bor madeni gündemimizde"

  • Giriş : 12.04.2008 / 09:20:00
  • Güncelleme : 12.04.2008 / 09:35:29

Enerji koridorunda bulunan Türkiye'de, Ceyhan'ı enerji borsası haline getirmeye çalıştıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dr. Hilmi Güler, enerji koridorunda bulunan Türkiye'de, Ceyhan'ı enerji borsası haline getirmeye çalıştıklarını söyledi.

Enerji Verimliliği (ENVER) Projesi'ne start vermek ve bir takım incelemelerde bulunmak üzere Kahramanmaraş'a gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Ticaret ve Sanayi Odası'nda işadamlarıyla buluştu. İş adamlarına bakanlığın çalışmaları ile ilgili bir sunum yapan ve enerji verimliliği konusunda yine işadamlarını yatırıma çağıran Güler, enerjinin günümüzde en stratejik madde haline geldiğini vurguladı.

Enerjinin önem bakımından dış politikanın da önüne geçtiğini ifade eden Güler, bakanlık olarak da enerji alanında ciddi çalışmalar yaptıklarını söyledi. Rüzgar ve termal enerji konusunda harita çıkarttıklarını belirten Güler, yatırımcıların bunu iyi değerlendirmesi gerektiği üzerinde durdu. Enerjinin öneminin artmasıyla birlikte ülke güvenliğinin de daha önemli bir hal aldığına dikkat çeken Güler, Türkiye'nin de enerji koridorunda bulunması itibariyle yeni projelerle özellikle Ceyhan'ı enerji merkezi konumuna getirmeyi planladıklarını anlattı. Vizyonel bir görüşle Ceyhan'ı enerji borsası haline getirmeye çalıştıklarını kaydeden Güler, altın rezervi konusunda da önemli açıklamalarda bulundu. Altın rezervi konusundaki çalışmalarını anlatan Güler, kaynakların değerlendirilmesi durumunda Türkiye'nin dünyanın ikinci büyük altın merkezi konumuna gelebileceğini vurguladı.

Bor madeni bakımından da ülkenin zengin bir kaynağa sahip olduğunu söyleyen Güler "Bu maddenin çimentoya katılması çalışmalarının son aşamaya geldik. Bu gerçekleşirse yollar bile beton asfaltla kaplanabilecek. Böylece de en az 25 yıl dayanabilecek." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious