Saadet, hükümeti acil göreve çağırdı!

Saadet, hükümeti acil göreve çağırdı!.8782
  • Giriş : 06.07.2009 / 20:18:00

SP lideri Kurtulmuş, yaptığı yazılı açıklamada, Urumçi'deki olayları büyük bir üzüntü ve endişe ile takip ettiğini belirterek hükümete seslendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Çin'deki Sincan Uygur Özerk Bölgesinin merkezi Urumçi'deki olaylara ilişkin ''Türkiye, Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin muhatap kaldığı bu vahşeti durduracak adımların atılması konusunda yapılacak çalışmalara öncülük etmeli ve acilen dünya kamuoyunu harekete geçirecek girişimlerde bulunmalıdır'' görüşünü bildirdi.

Olaylarda 500'den fazla Uygur Türk'ünün hayatını kaybettiğine ilişkin iddiaların endişeleri arttırdığını ifade eden Kurtulmuş, şunları kaydetti:

''Bütün dünyanın gözü önünde gerçekleşen bu vahşetin geçerli hiçbir mazereti olamaz. Doğu Türkistan yıllardır ciddi baskı ve insan hakları ihlallerinin yaşandığı bir bölgedir. Giderek artan baskı ve şiddet olayları son dönemde neredeyse toplu katliam düzeyine ulaşmıştır. 26 Haziranda Guangdong eyaletinde, şimdi de Urumçi'de yaşanan trajedi bunun en son örneğidir. Buna rağmen bölgeden yükselen feryada karşı sergilenen duyarsızlık da dikkat çekicidir. Her fırsatta insan haklarından, dünya barışından dem vuranların söz konusu Doğu Türkistan olunca sergiledikleri bu sessizlik ayrıca manidardır.

Bu nedenle bütün dünya kamuoyunu, uluslararası kurum ve kuruluşları harekete geçmeye çağırıyoruz. Acilen bağımsız bir heyet oluşturularak bölgeye gönderilmeli ve bu vahşetin sorumluları ortaya çıkarılmalıdır. Bununla da kalınmayarak gerekli uluslar arası müeyyideler uygulamaya konulmalıdır.

Türkiye, Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin muhatap kaldığı bu vahşeti durduracak adımların atılması konusunda yapılacak çalışmalara öncülük etmeli ve acilen dünya kamuoyunu harekete geçirecek girişimlerde bulunmalıdır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*