Saadet, parti olarak referandumda 'evet' diyecek

Saadet, parti olarak referandumda 'evet' diyecek.22101
  • Giriş : 06.10.2007 / 16:59:00

SP'li Kamalak, parti olarak 21 Ekim tarihinde yapılacak olan refaranduma evet oyu vereceklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Saadet Partisi (SP) Genel İdare Kurulu Üyesi ve Anayasa Hukuku Prof. Dr. Mustafa Kamalak, parti olarak 21 Ekim tarihinde yapılacak olan refaranduma evet oyu vereceklerini söyledi.

Kamalak, Saadet Partisi Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, yeni anayasa ile ilgili değerlendirmede bulundu.

Türkiye'nin en önemli gündem maddesinin Anayasa Değişikliği olduğuna işaret eden Kamalak, Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından seçilmesini 40 yıldır savunan bir parti olduklarına işaret ederek, refaranduma evet oyu vereceklerini kaydetti.

Milli Görüş geleneğinden gelen Refah ve Fazilet Partileri'nin yaptıkları Anayasa Değişikliği çalışmalarında cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesine yer verdiklerini hatırlattı.

Kamalak, anayasada değiştirilmez hükümlere yer verilmemesi gerektiğini, dokunulmaz maddelerin belli bir süre sonra yenilenmeye ihtiyaç duyduklarının altını çizdi.

Kamalak, yeni anayasada insanların haklarını daraltıcı hükümlere yer verilmemesini, Cumhurbaşkanın verdiği kararlar, Yüksek Aşkeri Şura ve Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu kararlarının yargıya açılması gerektiğini vurguladı.

Kamalak, anayasada milli iradeye dayanmayan bir maddelere yer verilmemesi gerektiğine işaret etti. Kamalak, hazırlanacak anayasanın hakları genişletici, yasakları daraltıcı ve milli iradeye dayanması gerektiğine dikkat çekti.

Yeni anayasa hazırlanırken kanunla bir kurucu meclis oluşturulmasını ve burada toplumun her kesiminin temsil edilmesi gerektiğini belirten Kamalak, kurucu mecliste oluşturulacak metnin kamuoyunda tartışıldıktan sonra Meclis gündemine getirilmesi gerektiğini vurguladı.

Kamalak, yeni hazırlanan yasa taslığının şu anki haliyle mevcut anayasadan daha iyi olduğuna ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious