Saadet Partisi, Anayasa değişikliğine sevindi

Saadet Partisi, Anayasa değişikliğine sevindi .22101
  • Giriş : 01.06.2007 / 12:42:00

Partililer Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilecek olmasına sevindiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kazan, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Meclis'te gerçekleştirilen Anayasa Değişikliği ile ilgili oylamayı değerlendirdi. Kazan, Milli Görüş'ün parlamentoda ilk defa temsil edildiği 1969 yılında yapılan Anayasa değişiklikleri sırasında Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi teklifini gündeme getirdiklerine belirtti. Kazan, Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesiyle ilgili Anayasa değişikliğinin Meclis'te kabul edilmesinin sevindirici bir gelişme olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanını halka tarafından seçilmesine antidemokratik tasarrufların sona ereceği endişesinden kaynaklandığını ifade eden Kazan, altı maddelik Anayasa Değişikliği paketinin gerek beş maddesinin gerekse tümünün üçte iki oy çoğunluğunun üzerinde kabul edilmiş olmasına rağmen, milletvekili seçimlerinin dört yılda bir yapılmasını öngören birinci maddesinin 366 oyla kabul edilmiş olması AKP yöneticilerinin beceriksizliğinden kaynaklandığını ve konunun eksik bir oy yüzünden yeniden tartışılır hale geldiğini ifade etti.

Kazan, Anayasa'nın 175. maddesi Anayasa değişikliklerinde bazı hallerde 5/3 yani 330, bazı hallerde 3/2 yani 367 çoğunluk esasını öngördüğünü belirterek, "175. maddenin 5. fıkrasında Cumhurbaşkanınca iade halinde yeniden yapılacak oylamanın 3/2 çoğunlukla yani 367 oyla gerçekleşmesi gereği açıkça hükme bağlanmıştır. Bu hükmün gerek maddelerin gerek değişikliğin tümünün oylanmasında dikkate alınması lazım geldiği açık seçik ortadadır. İşte bu kadar önemli noktada Anavatan grubunun desteğine rağmen iktidar grubunun milletvekillerine sahip olamaması, yüzüp yüzüp kuyruğu geldikten sonra işin bitirilememesi bir şansızlık değil bir beceriksizlik ondan de öte bir samimiyetsizliktir." dedi.

CHP tarafından konunun Anayasa Mahkemesi'ne taşınması durumunda, mahkemenin incelemeyi Anayasanın 148. maddesine göre yapacağını, yani Anayasa değişikliğini sadece şekil bakımından inceleyeceğini işaret eden Kazan, "Kanunun kabulünde kullanılan oy sayısı şekil şartları içinde yer aldığından bunca fedakarlıklara rağmen yapılan çalışmalar belki de heba edilmiş olacaktır." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious