Saadet Partisi 50 bin kişiyle şov yaptı

  • Giriş : 26.11.2006 / 00:00:00

Erbakan'ın telekonferansla katıldığı Saadet Partisi'nin "Papa Gelmesin" Mitingine 50 bin kişi katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eski Başbakan Necmettin Erbakan'ın telekonferans yöntemi ile canlı olarak katıldığı Saadet Partisi'nin "Papa Gelmesin" adlı mitingine yaklaşık 50 bin kişi katıldı. Erbakan telekonferans yöntemi ile yaptığı konuşmada, Papa 16. Benedict'in Türkiye'ye gelme sebebinin Haçlı zihniyetinin bir parçası olduğunu belirterek, Fener Rum Patrikhanesi'ne ekümenik sıfatı vermek için geldiğini iddia etti.
Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı tarafından düzenlenen "Papa Gelmesin" mitingi Çağlayan Meydanı'nda gerçekleştirildi. Saat 12:00'da başlaması gereken miting yaklaşık iki saat gecikmeyle başladı. Miting için Çağlayan'a gelen Saadet Partililer kontrol noktalarında tek tek aranarak meydana alındı. Miting boyunca bir polis helikopteri miting alanının üzerinde uçması dikkat çekti.

Mitinge katılanlar ellerine aldıkları Saadet Partisi ve Türk Bayrakları ve "Yüzsüz Papa", "Seni Sevmeyen Bedbahttır Ya Resulallah", İstanbul'da Vatikan'ı istemiyoruz" yazılı pankartlar taşıyarak, "Zincirler Kırılsın, Ayasofya açılsın, Başbakan Kutan, Papa'yı istemiyoruz" şeklinde sloganlar attı. Mitinge, Papa'nın Türkiye programını takip etmeye gelen yabancı medya kuruluşlarınında yoğun ilgi göstermesi dikkat çekti. Mitinge katılanların da yabancı medyaya yönelik olarak ingilizce yazılar bulunan pankartları taşıdığı gözlendi. Miting'e 59 ülkeden 247 sivil toplum örgütünün katıldığı açıklandı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan mitingde önce Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Osman Yumakoğulları bir konuşma yaptı. Yumakoğulları'nın konuşmasının ardından konuşan Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, Papa 16. Benedict'in İslam ve Hz. Muhammed hakkındaki tepki toplayan açıklamalarının tarihten gelen kin ve nefretin bir sonucu olduğunu savundu. Papa'nın konuşmasının bir tahrik olduğunu aktaran Kutan, "Münferit bir olay dolarak değerlendirilemez. İslam'a yönelişi engellemeye yönelik şeytani bir planları uzantısıdır. Müslümanlar bu oyuna gelmemelidir. Bu şeytani planı akamete uğratmak için birlik ve bütünlük içinde çalışmalıdırlar." diye konuştu.

Papa için, "Alemlere rahmet olarak göndelen barış, şefkat, sevgi, nesazek ve merhamet elçisi olan Hz. Muhammed'e terörist diyebilecek kadar cahil" tanımlamasını yapan Kutan, "Küresel emperalizmin temsilcsi olarak ülkemizin birlik ve bereaberliğine kasteden mihrakların projelerini hayata geçirmek için geldiğini bildiğimiz için seni burada görmek istemiyoruz." dedi.


- ERBAKAN MİTİNGE TELEKONFERANSLA KATILDI-


Kutan daha sonra mitinge katılanlara üç kez "Papa'nın gelmesini istiyor musunuz" şeklinde soru sordu. Mitinge katılan kalabalık da soruya hep bir ağızdan "Hayır" cevabını verdi. Kutan'ın ardından kapatılan Refah Partisi'nin Genel Başkanı ve Eski Başbakan Necmettin Erbakan mitinge telekonferans yöntemi ile katıldı. Erbakan'ın anons edilmesinden sonra Cağlayan Meydanı'nı dolduran kalabalık "Mücahit Erbakan" sloganları atmaya başladı. Bu sırada kalabalıktaki bazı kişilerin Filistin, Irak ve yeşil bayraklar açması dikkat çekti.

Konuşmasında mitinge katılanları tebrik eden Erbakan, mitingin sadece Türkiye için değil tüm dünyadaki 6 milyar insan için büyük önem taşıdığını dile getirdi.

Papa 16. Benedict'in hayatı boyunca hep İslam karşıtı bir tutum segilediğini söyleyen Erbakan, "Çok kısa bir zaman önce de İslam ve Hz. Muhammed hakkında edep ve haya sınırlarına sığmayacak, akıl ve mantığa sığmayacak hakaretler etmiştir. " dedi.

Papa'nın şimdiye kadar öğrendiği herşeyi İslam dünyasından öğrendiğini aktaran Erbakan, "Papa olacak insan şu anda temizlik hakkında, ilim hakkında ne biliyorsa bunların hepsi müslümanlara aittir. Bu gün burada gerçekleri haykırmak, bu gerçekleri onun da görmesini sağlamak için buradayız." şeklinde konuştu.

- " PATRİKHANEYE EKÜMENİK SIFATI VERMEK İÇİN GELİYOR" -

Papa'nın Türk halkına saygı göstermek için gelmediğini ileri süren Erbakan şöyle konuştu: "Türk halkına saygı göstermek için değil, Türkiye'de Ortodoksların patrikhanesine ekümenik sıfatı vermek için geliyor. Büyük Ortadoğu Projesi'nin dini lideri olarak geliyor. Sultan Fatih'in mirası olan Ayasofya'yı ziyaret ederek İstanbul'un fethini inkar etmek için geliyor. Biz bunları bildiğimiz için 'Papa Gelmesin' diyoruz."

Erbakan'ın konuşmasının ardından miting sona erdi. Yapılan anonslarla birlikte alanı dolduran 50 bin kişilik kalabalık, olaysız bir şekilde dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious