Saadet Partisi D-8'i kutluyor

Saadet Partisi D-8'i kutluyor.11054
  • Giriş : 14.06.2008 / 22:00:00
  • Güncelleme : 14.06.2008 / 21:54:01

D-8'in kuruluşunun 11. yıl dönümü nedeniyle Çırağan Sarayı'nda düzenlenen toplantı, Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başladı. Toplantıda konuşan Kutan D-8 için 'en büyük armağan' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Daha sonra konuşan Recai Kutan, 15 Haziran 1997'de Türkiye, Pakistan, Bangladeş, Mısır, Nijerya, İran, Endonezya ve Malezya'nın hükümet başkanlarının bir araya gelerek D-8 anlaşmasını imzalayıp, ''İstanbul Deklarasyonu''nu açıkladıklarını hatırlattı.

Kutan, 54. Hükümetin Başbakanı Necmettin Erbakan döneminde ülke nüfusunun 60 milyonun üzerinde olması kriter alınarak kurulan D-8'in, ''barış, adalet, eşitlik, hürriyet üzerine kurulu yeni dünyanın adı'' olduğunu ifade etti. SP Genel Başkanı Kutan, ''D-8'ler 20. yüzyılın 21. yüzyıla en büyük armağanıdır. Sayın Erbakan'ın büyük gayret ve çabalarıyla kurulan D-8'ler son yüzyılın en büyük oluşumudur'' diye konuştu.

Kutan, eski Başbakan Necmettin Erbakan'ın, haksız ve asılsız ithamlar sonucu siyasi yasaklı hale getirildiğini ve hapse mahkum edildiğini savunarak, Erbakan'ın D-8'i kurarken amacının, ''mazlum İslam coğrafyasının kurtulması olduğunu, karşılığın bu olmaması gerektiğini'' söyledi.

Recai Kutan, D-8'in temel amacının, ''Müslüman olsun veya olmasın bütün gelişmekte olan ülkelerle yakın bir işbirliği içinde bulunma, sonuç alıcı müşterek projeler geliştirme, sömürülmekten kurtulma olduğunu'' belirterek, D-8'in, G-8'e karşı hasmane bir anlayışla kurulduğu iddialarının gerçeği yansıtmadığını sözlerine ekledi.

-D-8 GENEL SEKRETERİ ALAM-

D-8 Genel Sekreteri Dr. Dipo Alam da 934 milyon insanı kapsayan D-8'in genel sekreterliği görevine geldikten sonra yaptığı çalışmalara değindi.
Alam, ''Web sitesini yeniledik. Sitenin Türkçe tercümesini de vereceğiz. Şu anda 60 ülkenin web sitesine girişi var. Farklı başkentlere yaptığımız ziyaretlerde ve Birleşmiş Milletler gibi kuruluşlara D-8'i anlattık'' dedi.

D-8 Grubuna üye ülkeler arasındaki ticaretin geçen yıl 50 milyar dolar olduğunu, bu oranın toplamda yüzde 5'i bulduğunu ifade eden Alam, üye ülkeler arasındaki ticari işbirliğini arttırmak amacıyla 10 yıllık ''İşbirliği Yol Haritası'' hazırladıklarını bildirdi.

Dipo Alam, hedeflerinin, üye ülkeler arasındaki ticareti yüzde 20'lere çıkarmak olduğunu ifade ederek, ''Ekonomik faaliyet içinde bulunan turizm de önemli. Geçen yıl üye ülkeler arasındaki turizmde Türkiye 1. sırada yer aldı. D-8 Grubu olarak sosyal alanlara da eğilmek istiyoruz'' diye konuştu.

Bir insan hakkı olan eğitimin D-8'in işbirliği alanlarından biri olacağına işaret eden Alam, ''D-8, gelişecek, hep birlikte geri kalmışlıkla, yoksullukla mücadele edeceğiz'' dedi.

Kuruluş yıldönümü toplantısına, üye ülkelerin temsilcileri katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious