Saadet Partisi lideri Kutan: "Türkiye çok seçimler gördü"

  • Giriş : 02.07.2007 / 22:05:00
  • Güncelleme : 02.07.2007 / 22:16:05

Saadet Partisi lideri Kutan, Türkiye çok seçimler gördüğünü söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kutan, partisince Topçu Meydanı'nda düzenlenen mitinge katılanlara ''Peygamberler şehri Şanlıurfa'nın yiğit insanları'' diye hitap ederek konuşmasına başladı.

AK Parti iktidarının icraat ve politikalarını eleştiren Kutan, Türkiye'nin çok büyük sıkıntılarla karşı karşıya bulunduğunu, ekonominin yıkım içinde olduğunu ileri sürdü.

Kutan, ''Türkiye çok seçimler gördü. Ancak bu seçim, bu ülkenin gördüğü seçimlerden çok daha farklı. Türkiye 22 Temmuzda tam bir yol ayrımında olacaktır. Halkın vereceği oylarla ülkemiz ya şu anda içinde bulunduğu durum gibi adım adım bir çöküntüye doğru gidecek veya doğru zihniyetler iş başına geldiğinde, milli görüş iktidara gelirse ülke yararına olacaktır. Bu nedenle fevkalade önemli bu seçim'' diye konuştu.

Dış politikada Türkiye'nin adım adım elden gittiğini savunan Kutan, şunları söyledi: ''Bizi asırlardır ayakta tutan manevi ve ahlaki değerlerde her geçen gün tahripler oluşuyor. Şanlıurfa'nın ekonomisine baktığımızda 4,5 yıllık AK Parti iktidarına baktığımızda ne hale geldi. Allah bu bölgeye ne lütuflar vermiş. Fırat Nehri, Harran, Viranşehir ve Ceylanpınar ovaları. Dünyanın en güzel ovalarını buraya vermiş. Ancak bu kadar zenginliğe rağmen, bu kadar fukaralık. Kentte binlerce genç işsiz durumda. Çünkü Türkiye kötü yönetildi.''

DSİ Bölge Müdürü olarak 1957 yılında Diyarbakır'a atandığını, o dönemde GAP'ın çalışmasını tamamladıklarını söyleyen Kutan, şöyle devam etti: ''Ancak o zamandan bu yana 42 yıl geçti. GAP bitti mi, bitmedi. Ancak Harran Ovası'nın bir kısmı sulandı. Nerede Viranşehir, nerede Ceylanpınar ovaları. Sen götürüp ekonomiyi IMF'nın eline verirsen, durum böyle olur. Bu adamlar ABD ve Avrupa Birliği kapısından 1 milyar dolar almak için her türlü tavizi veriyorlar.''

Şanlıurfa'nın Türkiye'nin en büyük şehirlerinden biri olduğuna işaret eden Kutan, 11 milletvekili çıkarmasına rağmen, kentin büyük şehir statüsünde olmadığını belirtti.

Kutan, ''Soruyorum. Neden 4,5 yılda Şanlıurfa'yı büyük şehir yapmadınız. Çünkü onların derdi Amerika, AB... Oy vereceksiniz. Saadet Partisi iktidara gelecek. Biz de nerede kalmıştık diyeceğiz. Kaldığımız yerden devam edeceğiz'' dedi.

-ESNAF PERİŞAN DURUMDA-

Ekonominin IMF'ye devredildiğini iddia eden Kutan, sözlerini şöyle sürdürdü: ''IMF diyor ki. Enflasyonun düşmesi için memura, çiftçiye ve işçiye hakkını vermeyeceksin. Onlar da cebinde para olmayınca mal almayacak, böylece enflasyon düşecek. Bugün Türkiye'deki uygulama bu. Peki memurun, işçinin cebinde para olmazsa esnaf ne yapacak. Kimse esnafa gitmiyor. Zaten esnaf kardeşim iyice perişan durumda. Gittiğim şehirlerde esnaflar siftah yapmadığını söylüyor. Türkiye buna layık değil. Zenginliğimiz mi yok. Elbette var. Çiftçiye hakkını ver diyoruz. Onlar da 'Var da mı vermiyoruz' diyorlar. Ben de var diyorum. Ama yanlış yönetiliyoruz. Bunların uyguladığı politika yanlış.''

Ahlaki ve manevi değerlerde de çöküntü yaşandığını savunan Kutan, büyük şehirlerin yaşanamaz hale geldiğini, kadınların rahatça sokaklarda dolaşamadığını öne sürdü.

Kutan, konuşmasından önce, partisinin Şanlıurfa milletvekili adaylarını tanıttı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious