Saadet'ten Abdulah Gül'e destek

Saadet'ten Abdulah Gül'e destek.10267
  • Giriş : 23.05.2009 / 18:01:00

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şevket Kazan, ''Cumhurbaşkanı'nın hangi sebeple olursa olsun şu anda bulunduğu konumda yargı önüne götürülemeyeceği düşüncesindeyiz'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şevket Kazan, partisinin Bursa il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, ''Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün hakkındaki bir ithamdan dolayı yargı önüne gidip gitmeyeceğinin, ifade verip vermeyeceğinin, vermek mecburiyetinde olup olmadığının'' geçen haftadan bu yana Türkiye'de hararetle tartışıldığını söyledi.

Kazan, ''Milletvekilleri, milletvekili olduğu sürece, vekil olmadan önce veya sonra işlenmiş olsun, suç teşkil eden herhangi bir eylemlerinden dolayı dokunulmazlıkları olduğundan mahkemeye gitmez. Ancak TBMM dokunulmazlıklarının kaldırılmasından sonra bu yargılama yapılabilir'' diye konuştu.

Kazan, Cumhurbaşkanı'nın şu anda sorumsuzluk sıfatını haiz olduğunu, bu nedenle dokunulmazlık kavramından daha güçlü bir imkana sahip bulunduğunu savunarak, ''Dokunulmazlıkta ortada suç vardır ama siz onu meclisin kararı olmadıkça mahkemenin önüne götüremiyorsunuz. Sorumsuzlukta suç yoktur. Suç olmayınca zaten mahkemenin önüne gitmeyi gerektirecek bir durum da söz konusu değildir'' dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün itham edildiği suçun milletvekili olduğu dönemle ilgili olduğunu kaydeden Kazan, şöyle konuştu:

''Milletvekili olduğu dönemde dokunulmazlıktan faydalanmış, mahkeme önüne gitmemiş ama dokunulmazlığın kaldırıldığı saniyede Cumhurbaşkanı olmuş ve sorumsuzluk kapsamına girmiş. Arada boşluk olmadan sorumsuzluk kapsamına girince elbette bu kapsamda olan bir kişinin hakkında herhangi bir takibattan dolayı ifadesinin alınması, ifade vermesi söz konusu değil. Bu konuda yapılan bütün tartışmalar,bütün hukuki görüntü içindeki yapılan açıklamalar, tamamen yargının siyasallaşmasıdır. Şu anda Sayın Cumhurbaşkanı sorumsuzluk sıfatını haizdir. Bu sıfat dolayısıyla da mahkemeye ifade vermeye veya savcılığa ifade vermeye gitmesi söz konusu olamaz. Bu görev sona erer gidebilir. Dokunulmazlığı bittikten sonra zaten ifade verme mecburiyeti vardır. Ayrıca, Türkiye'nin başı olan, ülkeyi dışarıya karşı temsil eden bir kimsenin itibarını tartışmaya başlarsak ve bu tartışmalar sonunda hata işlersek o zaman Türkiye'nin temsiline gölge düşmüş olur. Saadet Partisi olarak Cumhurbaşkanı'nın hangi sebeple olursa olsun şu anda bulunduğu konumda yargı önüne götürülemeyeceği düşüncesindeyiz.''

Kazan, güneydoğu sınırındaki toprakların mayından temizlenmesinin, bunun yabancı şirketlere yaptırılmasının TBMM'de görüşüldüğünü hatırlattı.

Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş'un dün konuyla ilgili basın toplantısı düzenlediğini anımsatan Kazan, ''Şu an mecliste 6 maddelik kanun var. 4 maddesi görüşüldü ama 1 Mayıs tezkeresi gibi tepkiler karşısında salı gününe ertelendi. Dün genel başkanımız, Türkiye'nin geleceği açısından fevkalade tehlikeli bir kanun tasarısıyla karşı karşıya bulunulduğunu açıkladı. İnşallah önümüzdeki salı günü de Saadet Partisi olarak ikinci bir eylemimiz olacak'' dedi.

Şevket Kazan, bir gazetecinin ''Abdüllatif Şener ve arkadaşlarının parti kurma çalışmalarında sona gelindi. 25 Mayısta dilekçelerini İçişleri Bakanlığına vereceklerini açıkladılar. Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz?'' sorusuna ''Türkiye'nin yeni partiye ihtiyacı yok. Siyasi partiler bir görüşe dayanarak kuruluyorlarsa maşallah hepsi var'' yanıtını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*